http://www.skzcr.cz/alternativni-medicina
1. Historie:
Čínská medicína je velmi stará. Základy tradiční čínské medicíny vznikly asi před 5 tisíci lety a jsou spojovány se jménem císaře Huang Ti.
- Stejně jako u jiných antických kultur, byla i v Číně znalost medicíny výsadou kněží. Některé archeologické nálezy z 2. tisíciletí před Kristem dokazují, že se zabývali nejrůznějšími nemocemi. Nápisy na kostech, které byly používány k věštbě, poukazují na to, že staročínské medicínské názory byly ovládány představou, že nemoci jsou posílány bohy a démony. Napíchnutí jehel do těla mělo zřejmě sloužit k zapuzení démonů a duchů. Tyto prvotní představy, které se více podobají šamanským metodám než čemukoliv jinému, byly později nahrazeny astrologickou teorií, jejímž základem je učení o Tao (tzv. taoismus).
- Taoismus je staré čínské náboženství, jehož zakladatelem je
filozof Lao-Tse. Tao je údajná přírodní síla, která dala vznik
tomuto světu. Jak jsem již výše uvedl, Tao má dvě podoby - yang a
yin. Jsou to dva protiklady, dva protichůdné póly, mezi kterými
kmitá vesmír. Dobro a zlo, tma a světlo pochází ze stejného zdroje.
Číňan nevidí absolutní rozdíl mezi čistým a nečistým, mezi dobrem a
zlem. Jeho filozofický systém nedává pro to jasné předpoklady. V
tom je zcela neslučitelný s křesťanstvím, kde Bůh je dobro, láska a
světlo a Satan, odvěký Boží nepřítel, je opakem.
Yang a yin mají určitý vztah ke hvězdám, k přírodním živlům a k ročním obdobím.
Základním tématem taoistické filozofie je souzvuk mezi
člověkem a vesmírem. Člověk se má podřídit vládě nebes, být v
souladu s jednáním Tao. Podle čínské filozofie mají hvězdy a
přírodní síly tzn. makrokosmos vliv na mikrokosmos tj. na procesy
probíhající v lidském organismu.
Podle starého čínského učení v lidském těle je 5 hlavních
orgánů - srdce, ledviny, játra, plíce a slezina, což
odpovídá 5 živlům. Kromě toho je zde dalších 5 vedlejších orgánů -
tlusté střevo, tenké střevo, žlučník, žaludek a močový měchýř.
Každému orgánu odpovídá určitý živel, např. ledvinám voda, srdci
oheň: Tyto dva orgány jsou vzájemně v nepřátelském vztahu, tak jak
jejich odpovídající živly. Každý orgán je dále charakterizován
vztahem k určité planetě a k určitému ročnímu období.
Kromě toho existuje tzv. životní energie ČCHI, která
koluje v lidském organismu po dráhách. Tyto dráhy jsou tvořeny
aktivními body (akupunkturistické body). Energie ČCHI koluje v
organismu v naprosto přesném sledu a má schopnost zajišťovat nejen
výživu, ale i ochranu před jakýmikoliv škodlivými vlivy, ať již
zvenčí nebo z nitra organismu. Existence nějakých drah však doposud
nebyla prokázána, žily a tepny nebo nervy v lidském těle tomu
neodpovídají.
- Číňané měli velice nepřesné anatomické znalosti, protože pitva byla zakázána z náboženských důvodů. Např. mozek považovali za velice nevýznamný orgán, podle nich myšlenkové procesy probíhaly ve slezině. Tyto nedostatky ve znalostech nahrazovali tím, že ka
ždému orgánu přiřadili některý z komponentů - yang nebo yin. Záda byly yang, břicho yin. Pět základních orgánů yang, pět vedlejších yin. Yang byl symbol pro sílu, teplo a mužské pohlaví, yin pro chlad, slabost a ženské pohlaví.
Když shrneme tyto složité věty, které jsem si nemohl odpustit, aby tento výklad byl úplný, můžeme říct, že základy dnešní akupunktury spočívají v šamanismu a v astrologii. Obě věci jsou v příkrém rozporu se zvěstí Božího slova.
2. Hlavní principy:
Abychom pochopili alespoň základní principy této metody, musím nyní objasnit několik pojmů.
- Energie ČCHI
- Akupunkturistické dráhy
- Akupunkturistické body
Ad 1)
Lidský organismus může fungovat jen tehdy, když je naladěn na kosmickou energii ČCHI. Matka může počít dítě jen tehdy, když žije v souzvuku s kosmickou energií. Když obsah energie v lidském těle klesá, vzniká oslabení organismu; když ČCHI i zcela mizí, dochází k smrti.
Ad 2)
Tato energie proudí podle názoru čínských badatelů v předurčených drahách (meridiánech). Tyto však nijak nesouvisí s nervy, žilami nebo tepnami. V lidském těle je údajně 12 dráh přiřazených různým orgánům (srdci, plicím, žlučníku, tlustému střevu atd.). Kromě těchto 12 dráh uspořádaných do 6 párů - vždy jeden yang a jeden yin, existují ještě dvě zázračné cévy - dráha pro početí a řídící dráha. Energie pulsuje v těchto drahách v určitém kosmickém rytmu. Každý meridián má svůj určitý čas, kdy je naplněn energií, nebo naopak, kdy je energeticky prázdný. Tento rytmus musí respektovat léčitel, pokud chce správně postupovat.
Síly yang a yin hrají důležitou roli v čínské filozofii. Stejně jako celá příroda, kmitá i lidský organismus mezi těmito dvěma póly. Dokud jsou tyto dvě síly v rovnováze, může protékat energie ČCHI. Jakmile se naruší rovnováha mezi yang a yin, vzniká nemoc. Tak například třesavky a teplota při malárii jsou způsobeny střídáním převahy yang a yin. Takové vysvětlení zní podivně pro našeho studenta medicíny. Jen ztěží je dovede spojovat s určitými meridiány.
Ad 3)
Akupunkturistické body:
Na meridiánech se nachází asi 700 bodů, které je možno napíchnout. Akupunkturisté rozlišují různé druhy - budivé, tlumivé, přechodu, pramene dráhy, souhlasné, poplašné a další. Nalezení těchto domnělých bodů vyžaduje zkušenosti, které se akupunkturista učí.
Pro účel léčby, tedy navozování energetické rovnováhy v organismu, jsou používány jehly, jejichž velikost se pohybuje mezi 2 - 17 cm. Mají být ze zlata a ze stříbra, někteří tvrdí, že na tom nezáleží, a používají jehly ocelové. Hlavním cílem léčby pomocí jehel je obnovení porušení rovnováhy mezi yang a yin. Tímto způsobem je nemoc léčena.
Kde má akupunktura pomáhat?
Následující výčet je převzat z přednášky francouzského akupunkturisty Dr. de Tymowského:
- bolest (revmatické obtíže, migréna)
- křečové obtíže v oblasti zažívacího traktu
- poruchy spánku
- pomočování
- alergie - senná rýma, ekzém, astma, svědění kůže
- lehčí deprese
- křečové žíly, hemeroidy
- po operacích a nehodách, urychlují hojení kostních zlomenin
- některé případy hluchoty a poruchy sluchu
- alkoholismus, odvyková léčba u kuřáků a narkomanů
- narkóza.
- léčba dětské mozkové obrny a ochrnutí při protětí míchy.
Tento seznam je typickým příkladem toho, jak je tato léčebná metoda přeceňována.
3. Zhodnocení akupunktury
Co říká současná lékařská věda?
Akupunktura je dnes módní. Mnoho badatelů se snaží najít vysvětlení a opodstatnění pro tuto léčitelskou metodu, zbavit ji mystického nánosu a dát jí vědeckou tvář.
- Jeden vídeňský výzkumník provedl následující pokus, aby dokázal existenci akupunkturistických bodů. Vyšetřil 12 000 vzorků kůže od čerstvě zemřelých lidí pod mikroskopem, protože předpokládal, že tyto body budou mít zvláštní strukturu. Žádné zvláštnosti v
šak neprokázal. Rovněž na lékařské fakultě v Brně byly prováděny podobné výzkumy. Zdejší profesor anatomie se velice intenzivně zajímal o hmatová tělíska a jiná nervová zakončení v kůži. Ani v Brně neprokázali zvláštní uspořádání struktury údajných akupunkturistických bodů.
- Ještě těžší je důkaz hypotetických dráh, ve kterých by měla kolovat nějaká energie. Samotní akupunkturisté tvrdí, že nemají nic společného se systémem cév a nervů. Prakticky lze říct, že neexistuje žádné reálné vysvětlení. Když to tedy shrneme, můžeme říc
t, že akupunkturistické body a dráhy existují pouze ve fantazií léčitelů a akupunkturistů. Pracují s určitými věcmi, které ve skutečnosti neexistují. Současná medicína nemůže prokázat objektivní existence kterékoliv z těchto struktur.
- Skupina holandských badatelů pod vedením prof. Knipschilda provedla velmi širokou studii na téma účinnosti akupunktury. Byly shromážděny všechny materiály za období 26 let - všechny práce, které byly publikovány v lékařské literatuře. 91 studií splňovalo požadována kritéria hodnocení (počítala nejen s pozitivním případy ale také negativními případy). Výsledek studie byl - že účinek akupunktury nepřesáhl účinek placebo efektu.
Jedna z teorií říká, že při napíchnutí jehel dochází v mozku k tvorbě látek tlumících bolest. Tyto látky byly v pokusech na zvířatech opravdu nalezeny a jmenují seendorfiny. Toto slovo vzniklo spojením dvou slov - endogenní (vytvořený uvnitř) a morfin, který všichni dobře známe. Jsou to tedy látky podobné morfiu, které si vytváří mozek sám, aby tak potlačil vnímání bolesti. Ukazuje se však, že tyto látky jsou vytvářeny i jinými podněty - např. tehdy, když člověk spolyká tabletky, kterým věří, že mu pomohou. Účinek se pak může dostavit i přesto, že tabletky neobsahovaly žádnou léčebnou látku, tento efekt je způsoben endorfiny. V medicíně tomu říkáme "placebo". Rovněž tato teorie nevysvětluje celou akupunkturu. Z tohoto hlediska by se akupunktura jevila jako nespecifická popudová léčba. Její efekt vůbec není vázán na specifické body. Při jednom klinickém experimentu, který byl prováděn profesorem neurologie Dr. Baustem v Düsseldorfu. Část jeho pacientů byla ošetřována s použitím klasických akupunkturistických bodů a další části vpichovali jehly do vedlejších míst. Závěr experimentu byl takový, že nebyl nalezen rozdíl ve výsledcích ošetření mezi pacienty, u kterých byly nabodávány klasické body, a u těch, kde se píchalo mimo ně.
- V této souvislosti existuje určitá skupina lidí, kteří na akupunkturu pohlížejí jako na prosté píchání jehel do kůže, vedoucích k uvolňování endorfinů, které může ovlivnit vnímání bolesti. Odmítají jakékoliv speciální body, nebo teorii o drahách, stejně j
ako celé filozofické pozadí. V tomto případě však nejde již o akupunkturu, ale o léčbu vpichy jehel pouze za účelem ovlivnění bolesti. Je však těžké zjistit, kdo uvažuje v jakých dimenzích.
- Většina akupunkturistů se však domnívá, že působení akupunktury nelze vysvětlovat v oddělení od tradiční čínské medicíny a jejího pozadí. "Překvapivé účinky se dostavují pouze tehdy, když se léčitel řídí originálními předpisy starými několik tisíc let" -
tvrdí jeden západoněmecký odborník přes akupunkturu. Současný taoistický filozof G. Ohsawa píše: "Akupunkturista se musí bezpodmínečně řídit teorií staré čínské medicíny, pokud chce dosáhnout léčitelských úspěchů. V opačném případě je to jen nespecifická popudová léčba." Říká zcela jasně, že nelze oddělovat orientální medicínu od jejich filozofických základů. Mnozí spiritisté používají akupunkturu jako důkaz pro jejich okultní učení.
- Akupunkturu nelze tedy provozovat bez změny světového názoru (dochází každopádně ke světonázorovému znečištění). Vlastní podstata této metody zůstává mystická a imaginární. Z toho důvodu jako lékař i jako křesťan akupunkturu nedoporučují a stavím se k ni
rezervovaně.
Komentáře