DOMŮ


EGYPTSKÁ KUCHYNĚ

Rozmanitost egyptských kuchařských receptů je nekonečná. Vraťme se trošku do historie. Následkem pozdější kolonizace, je zřejmý cizí vliv, speciálně turecké kuchyně (což je pochopitelné po více než 300-leté turecké přítomnosti v Egyptě). "Pašovo" působení v Káhiře zaměstnalo místní lidi jako pomocníky kuchařům. Jejich kuchyňské dveře jsou pro nás otevřeny i s jejich kuchařským tajemstvím a od té doby se turecké jídlo stalo součástí egyptského. Ve starém Egyptě zabezpečovalo údolí Nilu dostatek jídla a pití Egypťanům a to i v dobách, kdy v sousedních zemích zuřil hladomor. Základním jídlem starých Egypťanů byl chléb a pivo. Měli mnoho druhů chleba, pečiva a koláčů. Nepoužívali cukr, pouze bohatší vrstva sladila medem a chudí lidé používali datle a ovocné džusy. Egypťané měli rádi výraznou zeleninu, jako česnek nebo cibuli. Mysleli si, že je to dobré pro zdraví. Také jedli hrách a fazole, salát, okurky a pórek. Zeleninu často servírovali s olejovou nebo octovou zálivkou. Fíkům, datlím, granátovým jablkům a hroznům se dobře dařilo v teplém klimatu. Bohatší lidé si mohli dovolit vyrábět víno z hroznů.
Obyčejní lidé jedli ryby a drůbež. Při zvláštních příležitostech si dopřáli ovci nebo kozu. Ale vzhledem k tomu, že pastviny byly málo dostupné a tudíž toto maso drahé, tak ho většina lidí jedla jen při slavnostních příležitostech.
Egypťané ukládali jídlo do kameninových hrnců a spíží. Ryby a maso byly speciálně upravované pro uskladnění. Jednou z metod bylo solení. Další třeba sušení, kdy ryba byla zavěšena na slunném místě. V běžných rodinách vaření obstarávala hospodyně, ale větší domácnosti zaměstnávaly služebnictvo pro práci v kuchyni a vařil šéfkuchař - obvykle muž. Egypťané měli pece, a uměli péct a smažit. Ale měli jen málo kuchyňského náčiní: paličky, hmoždíře a síta.
Jak už bylo napsáno, egyptská kuchyně v sobě spojuje mnoho vlivů, což ostatně při její poloze a historii není zvláštností. Své stopy tu zanechaly arabská a turecká kuchyně, místy se dá vystopovat i anglický a francouzský vliv.
Většinu z těchto vlivů Egypťané přijali, aby je vzápětí přetvořili ke své chuti. Tak se například na klasickém egyptském stole setkáte se špagetami a ostatními druhy těstovin, chuť je ale vzhledem k používanému koření velmi odlišná od toho, co bychom očekávali. Tato kuchyně kombinuje maximální množství sušeného i čerstvého koření, k nejoblíbenějším patří cumin (aromatičtější kmín, odlišný od evropského vzhledem i chutí), černý pepř, chilli, kurkuma, koriandr, šafrán, hřebíček, zázvor, sezam, z bylinek je to petržel, máta a kopr. Všední jídlo je většinou bezmasé, ale vydatné.
Dnešní kuchyně vychází z bohatých zdrojů zeleniny, která je základní součástí každodenního jídelníčku Egypťana. Bez salátu z čerstvé zeleniny (salata chadra) se neobejde žádné egyptské jídlo. Typickými egyptskými pokrmy jsou ta´méja (karbanátky z bohů, zeleniny a koření), fúl midammis (vařené boby), salatit tahina (ochucená sezamová omáčka), košarí (směs těstovin, rýže a čočky s pikantní omáčkou a smaženou cibulkou) a mnoho dalších. Královnou egyptské kuchyně je mahší (plněné zelné nebo vinné listy, plněné papriky, lilky nebo cukety). Stůl prostřený k jídlu musí zahrnovat pestrou nabídku teplých či studených pokrmů, díky jejichž množství a rozmanitosti se každý chod stává hostinou. Lidové restaurace nabízejí egyptská jídla s egyptským chlebem (´éš baladí). K oblíbeným jídlům patří ryby a mořské plody. V turistických oblastech mají restaurace na jídelním lístku vedle pokrmů egyptské kuchyně středomořskou, zejména libanonskou, tureckou, řeckou a italskou.

Odkazy:
  • EGYPTSKÉ RECEPTY ze sbírky Martiny Hamidové:
    Předkrmy - mezze - Polévky - Hlavní jídla - Bezmasá jídla - Moučníky

    Martina Hamidová Martina Hamidová (*1976) - pochází ze Sopotnice (okres Ústí nad Orlicí), ale po škole se přestěhovala kvůli práci do Prahy a zůstala již zde. Vystudovala Obchodní akademii T.G.M. v Kostelci nad Orlicí a dnes pracuje jako finanční účetní v jedné zahraniční firmě. V roce 2004 se provdala za Egypťana. Již asi 8 let se zajímá o historii starého Egypta, kromě samostudia doma z velkého množství knih a dokumentů v TV, navštěvovala spoustu přednášek našich předních egyptologů, začala se učit egyptskou hovorovou arabštinu. Mezi další zájmy patří malování na hedvábí. Tvoří internetové stránky pro cestovku na EGYPT STYLE. Nedávno nabídla přispět recepty ze svoji obsáhlé sbírky pokrmů (500 položek) arabské kuchyně do kapitoly DDK - "Národní kuchyně". Tak, budeme mít možnost tajemství této kuchyně poznat takřka od pramene a moc děkujeme.

    nahoru
    ZPĚT do kapitoly "Egyptská kuchyně"
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]