Lívance Nero Wolfa
(Rex Stout a redakce Viking Press "Kuchařka Nero Wolfa, české vydání Paseka Litomyšl 1996 strana 14)
»Než jsem si šel lehnout, zašel jsem do kuchyně, abych zkontroloval, zda Fritz zastrčil závoru zadních dveří, a potěšilo mě, když jsem viděl mísu s těstem zadělaným na smetanové koláče z pohanky. V této situaci hezky křupavé topinky nebo točené rohlíčky by nebyly přiměřené. Když jsem ve středu ráno, chvíli podeváté hodině sestoupil z prvního patra, věděl jsem, že budu patřičně nakrmen. Když jsem vešel do kuchyně, Fritz otočil plamen pod lívanečníkem, a já mu popřál dobré jitro a vzal si pomerančovou šťávu z ledničky. Wolfe, který snídá ve své ložnici z podnosu, který mu tam Fritz přináší, už odešel nahoru do skleníku na střeše na ty dopolední dvě hodiny u orchidejí; uslyšel jsem výtah jako obvykle. Když jsem šel k stolku u stěny, zeptal jsem se Fritze, jestli se něco děje. . . . Fritz nechtěl mluvit a také nemluvil, mezitím co koláčky dostávaly tu správnou nahnědlou barvu. Když ty dva první ležely přede mnou s párkem a dával mi na ně máslo, řekl: "Chci to vědět, Archie, a mám k tomu právo. Povídal, že mně to vysvětlíte. Bien. Žádám o vysvětlení".«
(Rex Stout: "U dveří zazněl zvonek", edice "Spirála", Čs. spisovatel Praha, 1969)
Suroviny:
  • 1 šálek hladké mouky
  • 1 šálek kukuřičné mouky
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • 1 lžička soli
  • 3 lžíce cukru
  • 2 velká vejce
  • 1 1/2 šálku kyselého mléka (nebo i víc)
  • 2 lžíce rozpuštěného másla


  • Postup přípravy:
    Do mísy prosejeme směs kukuřičné a hladké mouky, prášek do pečiva, sůl a cukr. V jiné míse ušleháme vejce do pěny a vmícháme kyselé mléko. Přidáme sypkou směs a vše zpracujeme šlehačem. Při šlehání zvolna přidáváme rozpuštěné máslo. Získané těsto upečeme na pánvi dozlatova a podáváme s máslem a se sladkou polevou.
    Obměna první:
    Pohankové lívance
    - získáme v případě, že oba druhy mouky nahradíme polovinou šálku pohankové mouky a půldruhým šálkem hladké mouky a použijeme podmáslí místo kyselého mléka.
    Obměna druhá:
    Omeleta se žampiony a řeřichou
    - vynecháme víno i šalotku a přidáme žampiony. Při přilévání smetany do vajec zároveň přisypeme čtvrt šálku nadrobno sekané řeřichy. Místo petrželkou ozdobíme řeřichou a pěti kloboučky žampionů.
    Obměna třetí:
    Omeleta se žampiony a celerem
    - mandle nahradíme 1/2 šálkem celeru nakrájeného na kostičky a vynecháme šalotku. Žampiony nakrájíme nadrobno; v kousku plátna z nich vymačkáme šťávu a zprudka osmahneme na másle. Při přilévání vína a smetany přisypeme do vajec lžičku sekané petrželky. Na ozdobu použijeme pět kloboučků hub, které před tím osmažíme.
    Obměna čtvrtá:
    Omeleta s ančovičkami
    - místo se smetanou a vínem ušleháme vejce se studenou vodou a okořeníme 1-2 kapkami tabasca a pepřem. Vynecháme sůl a šalotku. Osmažíme dokřupava dvě čerstvé ančovičky a přidáme do omelety těsně před dokončením. Podle chuti můžeme ančovičky nahradit sardelovým máslem, potom dáme na každou omeletu asi dvě lžičky. Ozdobíme miniaturním nachovým kosatcem.
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]