Kaviár po židovsku
(Magda Saxlová a Karel Sýs: "Židovská kuchařka" str. 48, Bon Art-Esprit Praha, 1991, židovská kuchyně)

Suroviny:
 • 600 g kuřecích nebo slepičích jater
 • 4 natvrdo vařená vejce
 • 2 střední cibule
 • pepř a sůl
  Příloha:chléb

  Postup přípravy:
 • Drůbeží játra opláchneme, osušíme a upečeme na roštu nebo na pánvi na drůbežím tuku.
 • Natvrdo uvařená vajíčka rozsekáme nadrobno, cibule nakrájíme nadrobno a osmahneme.
 • Vychladlá játra také rozsekáme a smícháme s vejci a cibulí.
 • Opepříme a osolíme a podáváme s pečivem jako studený předkrm.
  Podle maďarského kuchaře Elék Magyara (Kuchařská kniha - Labužník", Panonia Budapešť, 1960), podle tamnější židovské kuchyně, připravíme nejčastěji husí játra tak, že je vložíme na kus husího sádla, přidáme stroužek česneku a malou cibuli, zalijeme vodou. Vody dáme tolik, aby byla játra jen potopena a když se při dušení voda vyvaří, játra po obou stranách trochu opečeme. Pak je ze sádla vyjmeme, odstraníme česnek a cibuli, přidáme trochu papriky a játra na sádle a ještě malounko opražíme.
  » . . . Mr. Right a jeho plavovlasá akvizice seděli proto u stolu s postaršími manželi ortodoxně židovského vyznání. Mr. Right cosi objednal, co plavovláska nikdy neslyšela. Podobalo se to vánočnímu stromečku a mladá žena na to hleděla úžasle. S chromových větvích visely kusy masa nejrůznějších druhů (Mr. Right se vyznal i v takových efektech), kuřecí, krocaní stehýnka, celá křepelka a pod ní v alabastrových košíčkách, plody moře s růžovými a červenými krunýři. Starořímská úprava spíše než opulentní množství, vyrazila plavovlásce dech, takže si nevšimla závistivého pohledu bradatého ortodoxního pána, ani pohledu Mr. Righta , který, odhadnuv uspokojivý účin masného stromečku, mírně pokynul hlavou číšníkovi. Číšník zvedl ruku v bílé rukavici a pokropil stromeček francouzským koňakem. Ortodoxní pán se smutně nadýchl vůně pěti hvězdiček, dívce se zamotala hlava. Než stačila něco říct, druhý číšník křesl stříbrným křesadlem a stromeček se vzňal. Hořel jasným plamenem a v jeho svitu přinesli ortodoxní dvojici ploché konzervy s jakousi nepopsatelnou kaší. Dívka zírala na planoucí stromeček velikýma šedivýma očima. Stromeček zvolna zhasínal a plavovláska litovala, že se to musí sníst. Ne tak ortodoxní pán. Ten zabručel a otočil se k manželce. "Hano já to snad nevydržím! Musí, krucifix, pořádat tý děvce žranici zrovna u našeho stolu?"
  Mr. Right zpozoroval, že jeho společnice sebou trhla , pak jako by se otřepala a bylo po pyrotechnickém afektu. "Jé vy jste taky Češi"?, pravila s úžasem. A pak pravila agresivně: "A kdo je u vás děvka, vy jeden dědku neoholenej?"«
  (Josef Švorecký: "Hříchy pro pátera Knoxe", str. 222, vydala Mladá fronta, 1991)
  ZPĚT do kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]