Sója luštinatá - obecně
Sója luštinatáSója (glycine soja) - pochází z východní Asie. Jako kulturní rostlina se pěstuje asi 5000 let. V její asijské pravlasti stále ještě roste velký počet jejich planých druhů. Do Evropy se dostala kolem 18. století a to do pařížské botanické zahrady. Pak se začala pěstovat v severní Italii, zanedlouho ve Francii, Německu a Maďarsku. Postupně byly vypěstovány odrůdy vhodné i pro severnější oblasti.

Vzpomínám si na své mládí, kdy ke konci 2. světové války byla sója pěstovaná ve velkém na "panských" polích hraběte Leopolda Bertholda v Buchlovicích, a to hned za tehdejší naší zahradou. Po hlavní sklizni pak bylo lidem obecným dovoleno vysbírat ve strništi zapomenuté sójové bobule a využít je pro výkrm tehdy hojně v domácnostech pěstovaného zvířectva (zejména vepříků).
Sója je jednoletá rostlina keřičkovitého vzrůstu, s květy podobným hrachu, které se ve své zralosti změní na plstnatý struk se sójovými boby. V 60. letech minulého století sóju začali používat v širokém měřítku v Americe, kde však až po určitém čase našla oblibu a široké využití v řadě potravinových produktů. Ty se staly naštěstí módní záležitostí a pak zcela zaslouženě i rozšířenou surovinou pro zdravou racionální stravu v celosvětovém měřítku. V USA začátkem 80. let dosáhla její roční produkce 2/3 s celosvětové produkce 65 milionů tun; dnes to bude možná relativně méně, jen asi polovina světové produkce, která však dnes dosahuje něco přes 130 milionů tun.
Sója má vysoký obsah bílkovin (35 - 50%), tuků s cennými mastnými kyselinami (20%), asi 24% sacharidů. Vysoký je podíl provitaminu A, vitamínů Bl, B2, B12, niacinu, vitaminu E, K, biotinu. Z minerálních látek obsahuje vápník, hořčík, fosfor, draslík, síra, železo, měď, mangan, dále cholin, saponiny aj. Sójové výrobky, zvláště pak klíčky, jsou prospěšné revmatikům, při artrózách, diabetikům, alergikům. Posilují nervový systém a krevní oběh a tak dále, a tak dále. U naklíčených sojových bobů vzroste mnohonásobně obsah vitamínů. O jejich vlastním vypěstování a využití více informuji v kapitole "Sojové klíčky"
Příznivý účinek sójových produktů je již u nás dobře znám a výrobky na jejim základě jsou snadno dostupné v běžných prodejnách potravin. Sója je často nazývána "lékařským zázrakem a bylo o ní již hodně dobrého napsáno. Prozatím nám stačí nahlédnout do některé z četných internetových adres, např. českých dodavatelů těchto výrobků, např. stránek firmy "Ekoprodukt Brno", nebo "Sunfood s.r.o."

V tomto úvodě k sójovým pokrmům se omezím jen na stručný výčet často uváděných zdravotních prospěšností vyplývajících z konzumace sójových produktů:
  • - snižují nebezpečí výskytu rakoviny žaludku, (např. pozorování v Japonsku),
  • - snižují vysokou hladinu cholesterolu, tj. prevence cévních onemocnění a infarktu,
  • - jsou zdrojem celého komplexu důležitých aminokyselin - bílkovin ("nutritional powerhouse"),
  • - jsou zdrojem minerálů, vlákniny, železa, vápníků, fosforu, hořčíku, vitamínů řady B
  • - jsou zdrojem fytoestrogenů, látek snižujících riziko rakoviny prsu a prostaty,
  • - positivně ovlivňují průběh onemocnění cukrovkou. Živiny z těchto potravin se jen pomalu absorbují a tím se zvolňuje i přechod glukosy do krevního oběhu,
  • - sójová vláknina prodlužuje vstřebávání živin a má také ochranné účinky pro střevní stěny,
  • - zabraňuje vzniku žlučových kamenů (náhrazeny živočišné bilkoviny) a pomáhá při jejich rozpouštění,
  • - jsou zdrojem tzv. "inhibitotů proteáz", které pomáhají upravovat srážlivost krve a ničí viry způsobující zažívací potíže, chřipku atd.

  • nahoru
    Podle rozhodnutí FDA (U.S. Food and Drug Administration) ze dne 20. listopadu mohou být v USA všechny produkty, které obsahují alespoň 6,25 gramů sóji (tj. čtvrtinu doporučené denní spotřeby) označeny jako zdraví prospívající. Sója nám může tedy být masem, mlékem, kořením a nakonec i průmyslovou surovinou k výrobě řady výrobků jako laků, barev, léčiv aj.
    Sójová mouka
    - je jedním z důležitých sójových výrobků. Nemá podobné vlastnosti ani složení jako mouka pšeničná či žitná. Je to prášek, který se spíše podobá sušenému mléku, sušeným vejcím nebo kakau. Neobsahuje lepek ani škrob a obsahuje málo cukrů. Je proto velmi užitečná v bezlepkové dietě. Ze samotné sójové mouky nelze připravovat jídla, ale přidává se k mouce z obilí nebo se používá k obohacování jiných potravin. Odtučněnou sójovou mouku najdeme například v čokoládových polevách a různých sladkostech, v dětské výživě, ve šlehačce a zmrzlině, ale také v mnoha masných výrobcích a uzeninách.
    Sójový olej
    - je po důkladné rafinaci nejrozšířenějším potravinářským olejem v Asii. Je to olej s čistou neutrální chutí, který se používá jako stolní nebo k výrobě margarínů a ztužených tuků. Získává se lisováním nebo extrakcí sójových semen a patří k nejkvalitnějším rostlinným olejům. Je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro lidské zdraví. Neobsahuje cholesterol, zato obsahuje kyselinu linolovou a linolenovou, které jsou nezbytné pro dobrý růst organismu a chrání před nemocemi srdce.
    Sójové omáčky
    - jsou skvělá tekutá stolní koření, nepostradatelná pro přípravu nejen čínských jídel. V našich kuchyních zdomácněla jako složka k ochucování pokrmů, marinád, do salátů aj.
    S trochou šikovností a fantazie můžeme ze sóji vyrobit potraviny podobné masu.
    Sojové maso
    - lze nakoupit samotné nebo ve formě již ochucených polotovarů, a nebo jako již hotové výrobky.
    "Tofu" (tou-fu)
    - je dalším výrobkem, na který nesmíme zapomenout. Je již 2000 let jedním z nejdůležitějších zdrojů bílkovin ve východní Asii, je velmi oblíbené v USA a začíná se prodávati u nás ve větším měřítku a je již k dostaní v řadě obchodů. Chuťově je neutrální, lehce přijímá různé kořenné chuti a pak je můžeme grilovat dusit, smažit nebo péct.
    Sójové mléko
    - je v kuchyni výbornou náhradou mléka. Vyrábí se vymýváním, vařením a pasírováním drcených sójových bobů. Je dostupné buď jako koncentrovaná tekutina, nebo v suchém stavu jako rozpustný prášek.

    V následujících kapitolách této sbírky DDK uvádím další informace o výše zmíněných produktech a pak v oddíle "Receptů ze sojového masa" návody na přípravu několika vybraných návodů pokrmů ze sójových surovin. Značný počet receptů používajících sóju je možno nalézti ve velkém počtu různých kuchařek nebo na spoustě internetových stránek. V této sbírce jsou u receptů převzatých uvedeny vždy jejich zdroje i případně webové adresy, kde receptů naleznete ještě více.

    Odkazy do DDK:
  • Sojové karbanátky s fazolovým salátem
  • Sojové biftejky v kukuřičných lupínkách
  • Sojové maso thajským způsobem
  • Sojové chilli s fazolemi
  • Sója na čínský způsob
  • Salát z tofu "a la caprese"
    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]