Příprava thajské rýže - Khao

(Vatcharin Bhumichitr: "Vatch´s Thai Cookbook", - Pavilion Books Limited, London, thajská kuchyně)

Rýže - má posvátné místo v thajské historii a kultuře. Také my si ji vážíme, neboť polovina lidské populace je na rýži závislá. Vysoký obsah kalorií je schopný nahradit přibližně 80% energie potřebné lidskému tělu, nevýrazná chuť umožňuje používat ji jako vhodnou přílohu k širokému spektru pokrmů, přitom je však dost delikátní, aby mohla být konzumována s chutí ve velkém množství. Zkrátka - tyto malé bílé zrníčka jsou bezvadnou potravinou. Na naší planetě roste mnoho druhů rýže, ale jenom dva jsou využívány v thajské kuchyni, a to musíme při přípravě thajského pokrmu s rýží respektovat, chceme-li být autentičtí.
1) Thajská voňavá rýže (Thai Fragrant Rice) - je pod tímto jménem používána a je dostupná ve velkém měřítku. Je to dlouhozrnná (long-grain) rýže ovoněná jasmínem nejvyšší kvality. Je podávána po uvaření ve vodě nebo v páře, může být znovu ohřívána a restována. Zrnka restujeme na suchém woku nebo na restovací pánvi a tak získáme grilovanou rýži " Khao Kua". Tento typ rýže se po správném uvaření nelepí, zrnka se dobře dělí, májí oříškovou a lehce pálivou příchuť. Tato rýže je používána i pro přípravu rýžového octa. Druhy rýžových octů se pohybují od jemných, lehkých, světlých druhů až po silné, odleželé, tmavě zbarvené octy. V případě, že pro přípravu thajského pokrmu koupíme dostupnější čínský rýžový ocet, měli bychom se pokusit vyhnout jeho styku s glutamátem sodným (glutasolem) a s některými kořeními. V thajských receptech převzatých do DDK budeme používat spíše jemnější světlé, než tmavější a ostřejší druhy octů.
2) Sticky nebo Glutinous Rice (Khao Niew) - je druhým používaným typem rýže v Thajsku. Je to široká, krátkozrnná, baculatá rýže s vyšším obsahem škrobu, většinou bíle, avšak také hnědě či dokonce až černě zbarvená. Jak její název napovídá - "lepkavá rýže", je protikladem uvedeného dlouhozrnného druhu. Po uvaření bývá hutná, až skoro kašovitá. Je oblíbená v severním Thajsku, kde je v průběhu jídla nabírána prsty, tvarována do kuliček a jejich pomocí jsou nabírány ostatní pokrmy, omáčky atd. "Sticky rice" je v Thajsku využívána k přípravě sladkostí, když je zahnětena do rýžové mouky. Tento typ rýže nemůžeme vařit v elektrických pařácích a před vařením ji vždy musíme nechat nabobtnat ve vodě.
Thajská vařená rýže - Khao Suay
Suroviny:
  • 480 g thajské jasmínové dlouhozrnné rýže
  • 600 ml (2 1/2 šálku) vody
    Postup přípravy:
  • Rýži na sítku propereme třikrát studenou vodou, až voda která vytéká je čistá, nezkalená škrobem.
  • Propranou rýži vložíme do těžké pánve (hrnce), přidáme odměřené množství vody, zakryjeme a přivedeme co nejrychleji k varu.
  • Pak hrnec odkryjeme a pokračujeme ve vaření, za intenzivního míchání, dokud obsah vody se nezmenší tak, že klesne pod povrch rýže, který se nám náhle začne jevit suchý.
  • Pak zmenšíme co nejvíce plamen, nádobu zakryjeme, případně můžeme pod pokličku vložit hliníkovou fólii, jestliže je to nutné k zajištění těsnosti víka.
  • Necháme rýži dovařit v páře během 20 minut.
    Poznámky DDK:
    Množství vody
    - při vaření thajské rýže se může měnit podle ročního období a závisí i na době skladování rýže tj. na její vysušenosti. Uvedené množství v tomto receptu je průměrná hodnota.
    Rice-steamer - je zařízení na vaření rýže v páře. Klasické zařízení je spleteno z bambusových nebo palmových listů, nebo jsou používány moderní elektrické vyvíječe páry. Pařáček se skládá ze spodního dílu pro zásobu a ohřev vody a horního dílu s perforovaným nebo propustným dnem a víkem pro umístění rýže. Zařízení je velmi praktické, účinné není drahé a zabezpečí nám přípravu opravdu dokonalé rýže.

    Thajská chrupavá rýže - Khao Tang
    Postup přípravy:
    Jestliže se nám při vaření rýže a stane "havárie" a na dně nám zůstane připečená vrstva rýže, nezoufejme, v thajské kuchyni není nic ztraceno, z této vrstvy připravíme orestovanou chrupavou rýži. Nejprve nalijeme na připečenou vrstvu na dně pánve studenou vodu. Po chvilce odloupneme ze dna celé pláty spečené rýže a necháme je oschnout. Pak plátky rýže rozlámeme na 3 - 4 kusy, které osmahneme na pánvi na rozehřátém oleji dozlatova a dochrupava. Po odstranění nadbytečného tuku papírovým ubrouskem rýži podáváme.

    Thajská lepkavá rýže vařená v páře - Khao Niew
    Suroviny:
  • 480 g krátkozrnné (lepkavé rýže, sticky - glutinous)
    Postup přípravy:
  • Krátkozrnou rýži namočíme nejméně na 3 hodiny do vody; nejlépe přes noc.
  • Pak ji osušíme a ještě důkladně propláchneme studenou vodou.
  • Do pařáku na perforovaný horní díl položíme zdvojený mušelín nebo propustné plátno a nasypeme do něho rýži.
  • Vodu ve spodním dílu pařáčku přivedeme k varu a necháme horkou páru procházet skrze zrníčka rýže asi 30 minut.
  • Pak podáváme jako přílohu.

    Suchá restovaná rýže - Dry Fried Rice - Khao Kua
    Postup přípravy:
  • Požadované množství nevařené rýže nasypeme do suchého (bez oleje) woku nebo na restovací pánev rozpálenou na vysokou teplotu.
  • Pánví třepeme a rýži prohazujeme, aby se nepřipálila a čekáme až se zrnka zbarví zlatohnědě, pak pánev sejmeme z ohně.
  • Jestliže je to vyžadováno v receptu, osmahnutá zrnka nahrubo nadrtíme v hmoždíři.
  • Podobným způsobem připravujeme třeba sezamová semínka.
    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]