Průmyslová výroba másla

V České republice bylo spotřebováno v roce 1999 množství 4 kg másla na jednoho obyvatele. V roce 1991 bylo celkem vyrobeno množství 58,8 t/r másla. Máslo je nejcenějším tukem neboť je potravou sytící i ochrannou. Získáme je stloukáním smetany u nás nějčastěji z kravského mléka. Je významným zdrojem důležitých nutričních látek - bílkovin, vitamínů a jiných látek (další podrobnosti ZDE)
Stručný popis kontinuální výroby másla
Vykoupené mléko od prvovýrobců (zemědělců) se zpracovává v mlékárnách po prvotním ošetření na pasterizační stanici. Mléko (4% tuku) se zahřeje na 50°C, jde přes talířovou odstředivku, která oddělí tuk ve formě od mléka z nižším obsahem tuku (až do 0,05%). Získáme smetanu a mléko pro spotřebu a výrobky (sýry, tvaroh, konzumní mléko). Každá složka se pak pasterizuje zvlášť.
Smetana se zahřeje minimálně na teplotu 90°C, mléko na rozmezí 72°C až 85°C, to záleží na druhu výrobků, pro který se pak použije. Smetana na výrobu másla se po pasterizaci napouští do zracích nádob, kde zraje, tj probíhá fyzikální (výroba ze sladké smetany) nebo i biologická fermentace (výroba ze zakysané smetany) při teplotách 6°C až 10°C po dobu až 12 hodin. Po uzrání (obsah tuku 38% až 40%) se zahřívá na 50 až 55 °C a čerpá do prvního stupně kontinuelního zmáselňovače. Pro zmáselňování se používají zpěnovací, odstřeďovací a nebo jiné způsoby. Nejčastěji zde při otáčkách 3000/min dochází ke stloukání tj. shlukování tukových kuliček za vzniku máselného zrna. Oddělí se kapalné podmáslí, které se dále používá k výrobě zdravotních nápojů.
Máselná hmota dále putuje do druhého stupně zmáselňovače - hnětače, kde se upravuje konzistence a snižuje obsah vody v hotovém másle.

Poznámky DDK:
Pasterace: byla pojmenována podle francouzského bakteriologa Luise Pasteura (1822-1875), který zjistil, že zahřátím vína na vyšší teplotu dojde k usmrcení mikroorganismů, což umožní prodloužit jeho trvanlivost. V mlékárenském průmyslu mžikovým ohřátí a ochlazením, ve výkonných deskových výměnících s ohromnou plochou, provádí tyto způsoby pasterace a sterilace:

Způsob ošetřeníTeplota; °C Doba, vteřiny
Termizace68 - 78 1 až 40
Dlouhodobá pasterace63 - 6530 minut
Šetrná pasterace71 - 7415 až 20
Vysoká pasterace85 - 955 - 10
Sterilacenad 100 -
UHT záhřevmin. 135min. 1


Odkazy:
  • Olešnické máslo"

    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]