Povídání o selském másle

Domácí výroba másla, se stala dnes opět velmi populární v řadě zemí. Je spojena se snahou získat velmi cennou potravinu "z vlastních zdrojů" a v řadě případů i uspokojit touhu po získání chutné, čerstvé a ekologicky nezatížené potraviny - "selského másla". Domácí výroba selského másla je rozšířena zejména ve spojitosti s rozvojem "ekoturistiky". I když je másla na trhu dostatek, mnohé z nás láká možnost poměrně snadné vlastnoruční výroby čerstvého másla a sledovat jeho zrod od samotného začátku do konce tak, jak to dělali předkové, naše babičky i maminky. Máslo získáme stloukáním smetany z kravského mléka. Z nutričního hlediska jsou nejcennější složkou kravského (resp. živočišného ) mléka bílkoviny a pak mléčný tuk.
Mléčné bílkoviny - jsou složeny ze dvou významných složek: kaseinu a syrovátkových bílkovin. Průměrný obsah bílkovin v kravském mléce je 3,5 %.
Mléčný tuk - máslo se v mléce vyskytuje ve formě droboučkých kulovitých útvarů, ve kterých je vlastní tuk obalen speciálně utvářenou membránou. Tukové kapičky jsou jemně rozptýlené v mléce a v systému tuk - kapalina, kterému říkáme "emulse". Máslo obsahuje okolo 84 % mléčného tuku, mastné kyseliny (dříve známé pod pojmem vitamín F), zbytek je sůl, proteiny a voda (maximálně 16 %). Pokud se pasou kravičky v létě na slunci, obsahuje mléko i něco vitamínu D a A. Předností čerstvého másla je jeho snadná stravitelnost.
Podle ČSN se rozlišují tyto druhy másla: výběrové máslo, čerstvé máslo, jakostní máslo z dovozu, stolní máslo a máslo k průmyslovému zpracování. Výběrové máslo je nejkvalitnějším druhem másla. Máslo je pro nás nejcennějším tukem, neboť je potravinou sytící i ochrannou.
Kvalita másla:
  • Jakostní máslo poznáme čichem, má příjemnou mléčnou vůni.
  • Letní máslo má žlutší (obsahuje vitamíny) a zimní bělejší barvu.
  • Dobré máslo je tuhé, není příliš měkké, a také není drobivé.
  • Drobivé máslo je vyrobeno ze staré smetany a příčinou jeho mazlavosti je i nedodržení správné technologie výroby.
  • Má-li máslo štiplavou chuť, bylo vyrobeno ze špatné smetany nebo bylo nevhodně uskladněno.
  • Selské máslo musí být také pořádně vypráno.
  • Máslo s příchutí napravíme, když je prohněteme ve studené vodě nebo v mléce, do kterých přidáme trochu jedlé sody nebo magnesia (vážou uvolněné kyseliny).
    Rada:
    TEST DNES: "Ti, kteří netrpí žádnými zdravotními problémy (nemoci srdce a cév, cukrovka atd.) nemají důvod nepoužívat máslo, pokud jim víc chutná a jestliže zároveň jedí další tuky a zbytek jejich jídelníčku je vyvážený.
    » Stará ruská bajka vypráví o dvou žabách, které při hledání něčeho na zub nachomýtnou se ke kravínu. Napadne je, že tam by mohly najít něco dobrého a oknem skočí dovnitř. Ku své smůle však přímo do vědra s čerstvě nadojeným mlékem. Vyskočit nemohou, okraj je vysoko a nemají se od čeho odrazit. A tak se jedna rozhodne, že je zbytečné, aby zemřela unavená, plácat se přestane, klesne ke dnu a tam zemře. Ta druhá, i když je též přesvědčena, že smrt je nevyhnutelná, bojuje dál až úplným vysílením padne do mdlob. Když se probere, zjistí, že při svém zoufalém boji o život utloukla pod sebou v mléce tenkou vrstvu másla, které ji nadnáší. Poselství této bajky je zřejmé – nikdy, Nikdy, NIKDY!!! se nevzdávat, byť by naděje byla sebenicotnější. Tuto bajku a její poselství umístil svérázný autor - historik do názvu své knihy, která pojednává o tom, co by bylo kdyby..."«

    (Jan Drnek, 1960 - plzeňský rodák, spisovatel-historik, tramp a monarchista: "Žáby v mlíku", Naše vojsko 2007)
    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]