Správná příprava espresa
(Z prospektu supemarketu pro podnikatele "Makro", 2009)
Espreso - je hustá, aromatická, silná velmi tmavě upražená káva,.Vroucí voda a vodní pára je protlačována velmi jemně mletou kávou. Takto připravená káva má vynikající jemnou chuť, která setrvává dlouho po vypití. Na přípravu espresa se hodí především kávy: brazilská, etiopská, guatemalská a indonéská a nezbytné je z kvalitní nejlépe automatisované zařízení - tzv. "presovač". Technologii vymyslel Luigo Bezzera v Italii v roce 1903, když chtěl připravit kávu ještě rychleji. Vymyslel princip "vysokotlakého filtrování" a výsledek byl pojmenován "espreso", což znamená v italštině "rychlý". Technologie se rozšířila do kaváren celého světa a vyvíjela se dále. Dnes jsou vyráběny přístroje, kde již nic není ponecháno náhodě. Káva je prodávána uzavřená do tzv. "kapslí". Jedinečné spojení kapsle s kávou a extrakčního systému např. v přístroji Nespresso, umožňuje získat dokonalý nápoj prvotřídní kvality. Pro Nespresso se vybírají jen ta nejvýjimečnější kávova zrna z celého světa. Káva Arabica ve směsi vždy dominuje. Balení kapslí (po 10 -16 ks) chrání kávu před vzduchem a káva si tak zachovává svoji chuť a aroma po dlouhou dobu. Pro domácnosti je nabízena řada dostupných přístrojů na domácí přípravu espressa i patřičným návodem, dávkovací lžící aj..
Automatický přístroj na espreso Postup přípravy:
  • K přípravě espresa je potřeba kávovar tzv. "presovač" někdy i se zabudovaným mlýnkem na kávu. Většina moderních kávovarů je dnes plně automatizovaná, stačí jen stisknout tlačítko a přístroj se sám postará o přípravu lahodné kávy.
  • Dále je potřeba kvalitní káva "arabica". Nejlepší druhy pro začátek jsou kávy ze Střední Aneriky nebo Indonésie.
  • Káva by měla být čerstvě jemně mletá, nikoliv však práškovitá.
  • Na jeden šálek espresa potřebujeme 2 rovné lžíce mleté kávy, kterou napěchujeme do přístroje (tělesa filtru) - použijeme k tomu trochu síly, ale ne příliš.
  • Nahřátý šálek vložíme pod trysky přístroje a stiskneme tlačítko kávovaru a z přístroje začne téci káva.
  • Nejdříve je černá, pak karamelově hnědá a nakonec bohatě napěněná tzv. "créma" (čepice, pěna).
  • V tuto chvíli uvolníme tlačítko, protože doba po kterou by měla káva téci z kávovaru by se měla pohybovat v rozmezí 20-30 vteřin.
  • Lahodná káva je tím hotova; má na povrchu vrstvu karamelově hnědé pěnové čepice, která při pití nápoje se usazuje na stěnách šálku.

    Časté chyby při přípravě espresa:
  • Mletí. Pokud je káva příliš jemně mletá, kape z přístroje pomalu a nápoj je nahořklý. Naopak z hrubě mleté kávy připravíme nápoj, který teče z kávovaru rychle, je řídký a vodnatý.
  • Pěchování do přístroje. Kávu do filtru přístroje napěchujemem příliš silně, vtrstva musí být propustná. Nejlepší je lehce a přitom pevně ji silou vtlačit.
  • Louhování. Příliš dlouho louhovaná káva se pozná podle toho, že je v ní potlačeno mnoho jemných chutí a chutná hořce a trpce. Čepice je tmavohnědá, s bílou skvrnou či otvorem uvnitř pěny. Nedostatečně vyluhované exspreso je řídké.

    nahoru

    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]