Valdostanská káva - Caffe alla Valdostana
(Kyle Phillips: "Your Guide to Italian Cuisine", únor 2006) kuchyně)
Valostanská káva - je horká káva esspreso posílená pálenkou, se kterou se jistě setkáme kdykoliv budeme v Alpách. Alkoholická káva je podávána v dřevěné nebo keramické nádobě nazývané "grolla", která je po obvodu vybavenou několika sacími hubičkami (viz níže poznámky DDK). Jak je v tomto kraji zvykem grolla slouží k tomu, aby se každá osoba napila horkého nápoje z jedné hubice, podala nádobku další osobě, která použije k napití následující hubici. Tato tradice má údajně původ v ubikacích celníků, kde tento obřad praktikovali na hranicích sloužící vojáci. Tento zvyk pak v oblasti Valle d´Aosta hluboce zakořenil a vyjadřuje přátelství a sounáležitost zúčastněných osob.
Zimní olympiáda Turín 2006 Suroviny na 6 porcí:
  • espressa, ne příliš silného, v množství 6 malých šálků
  • 3 sklenky červeného vína (např. Dolcetto)
  • 6 velkých panáků pálenky "grappa" (dáme přednost stejnému druhu jako je použité víno např. grappa di Dolcetto)
  • 12 lžiček cukru
  • citrónová kůra, na proužky

    Postup přípravy:
    Zatím co se vaří káva espresso, smícháme všechny ostatní suroviny (víno, pálenku grappa, cukr, citrónovou kůru) v nádobě a mícháme než se rozpustí cukr. Přidáme horkou kávu a směs přecedíme přes síto do nádoby "grolla". Pokud tuto specielní nádobu nevlastníme a z olympijských her jsme si ji nepřivezli, klidně můžeme použít 6 sklenic.

    Poznámky DDK:
    Grolla
    - je speciální nádoba na horké alkoholické nápoje s několika sacími naústky po obvodu. Je to snad neviditelnější symbol alpské oblasti Valle d'Aosta. Svou povahou má prý naboženské kořeny (jméno je údajně odvozeno od "Svatého Grálu"), ale dnes převažuje její význam společenský. Umožňuje při slavnostních příležitostech přátelům společně konzumovat nápoje, nejčastěji kávu zostřenou pálenkou "grappa" ("Caffe alla Valdostana"), neboli "valdonstanskou kávu". Tento "hrneček přátelství" ("coppa dell'amicizia") je vyráběn ze dřeva nebo keramiky. Nahoře je opatřen velmi dekorativním víčkem, nejčastěji se stylizovaným hroznovým vínem a srdíčky. Po obvodu je několik sacích otvorů - naústků. Po naplnění nápojem nádobka koluje a každá přítomná osoba použije k napití vždy následující hubičku. Tak probíhá popíjení, až je nádoba prázdná. Během této doby se všichni zúčastnění přátelé cítí ještě více blízkými. Přesto se dnes pro ty, kteří jsou buď méně rozveselení nebo z hygienických důvodů se obávají zůčastnit se společného nasávání vyrábí ozdobný hrneček s jedním naústkem. Na doplnění lze ještě dodat, že puristé nikdy nemyjí svůj grolla, ale jenom ho pečlivě vytřou vlhkou utěrkou.

    Grappa - je italský alkoholický nápoj poměrně blízký brandy s tím rozdílem, že není vyráběn destilací vína, nýbrž ze zbytků, které zůstaly vinařům po vylisování šťávy z vína. Jsou to rozdrcené slupky, včetně třapin a zrníček hroznů (tzv. "pomace"), které se zvlhčí vodou, případně se přidá cukr a směs se nechá zkvasit. Po destilaci je jímaná lihovina uskladněna v dubových sudech, kde zraje několik měsíců. Pak je přetažena do originálních sklenic. Grappa je průzračná kapalina s vysokým obsahem alkoholu (až do 50%); je méně sladká než brandy. Podává se vychlazená v malých sklenicích na víno se stopkou (tzv. tulipánech) vždy až na konci jídla . Jedinečný způsob využítí pálenky je její smíchání s horkou kávou. Všechny recepty tohoto nápoje se shodují v tom, že esspreso a pálenka "grappa" (v různých poměrech) zde jsou klíčovými surovinami; přesto někteří lidé používají italský likér nazývaný "Génépy" (Grand Marnier), cukr a další koření. Velmi ohřátá směs kapalin a ochucovadel je po sejmutí z ohně scezena do nádoby "grolla". Po jedné až dvou minutách se cukr rozpustí, nádoba je uzavřena ozdobným víčkem a nápoj postupně koluje mezi účastníky společnosti. Historie grappa sahá do roku 1000 n.l., kdy lékařská škola v Salernu kodifikovala pravidla pro koncentraci alkoholu po destilaci a předepsala použití pálenky pro rozmanité choroby. Po mnoho století nebyl dělán žádný rozdíl mezi destiláty získávanými z hroznů nebo z jiného druhu ovoce. Začátkem 18. století, začal být destilát považován za nevšední výrobek se svéráznou charakteristikou. Dnes je grappa prvotřídním italským vývozním výrobkem, který je chráněn národními a EU zákony. V ČR je grappa k dostání v barech a také lze ji koupit pomocí internetu; viz např. ZDE.


    nahoru

    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]