Balsamikový ocet - Aceto Balsamico di Modena

Aceto Balsamico Tradizionale di ModenaK výrobě vynikajícího ochucovala pokrmů - balsamikového octa, se používá hroznové víno pěstované v italské Modeně, zejména odrůdy Trebbiano, Lambrusco a Reggio Emilia ("Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia"). Hlavním znakem Aceto Balsamica Tradizionale Modena je tmavě hnědá, avšak průzračná barva, pronikavě výrazné aroma, harmonická chuť a hutná medovitá konzistence.
Balsamikový ocet z Modeny se dělí na tři základní typy, které se odlišují dobou zrání v sudech.

  • Za mladý ocet - se považuje ten, který ve speciálních sudech zraje tři až šest let. Říká se mu také "da insalata", Jak název napovídá, používá se spolu s olivovým olejem do salátových zálivek. Ceny těchto produktu řady firem se pohybovaly podle ceníku supermarketu "Makro" v rozmezí cca 100-300 Kč/250 ml, některé pak cca 34-80 Kč/500 ml (do srpna 2008).
  • Za "středně starý" - je označován ocet, který zraje v sudech od šesti do dvanácti let. Označuje se jako "medio-corpo". Zjemňuje omáčky a dodává originální chuť rizotům a těstovinám. Cena produktu např. firmy Casa Rinaldi byla podle ceníku supermarketu "Makro" 100-300 Kč/250 ml (do srpna 2008).
  • "Aceto Balsamico Tradizionale Extra Vecchio" - je nejcenější a nejdražší. Zraje v sudech dvacetpět i více let. Vynikne v teplých pokrmech, které zvýrazní jeho jedinečnou vůni a chuť. Podává se i samostatně v malých skleničkách jako aperitiv či digestiv. S úctou je nazýván "il patriarcha". Cena produktu firmy Casa Rinaldi byla podle ceníku supermarketu "Makro" 1399-2399 Kč/100 ml (do srpna 2008).


    Výroba balsamikového octa
    Zrání octa v sudech Ocet je vyráběn ze šťávy z vylisovaných hroznů, které neprošly procesem alkoholového kvašení. Tyto sladké šťávy se pomalu zahřívají, aby došlo ke koncentraci cukru (na 30%). Vznikne tmavý sirup, který se ukládá do sudů tzv. "ocetnic", v nichž je malé množství octa s octovým zákvasem.
    Sudy se vyrábějí z třešňového, kaštanového, jalovcového, morušového a jasanového dřeva. Ocet v nich zraje za přísně kontrolovaných podmínek několik let. Všechna tato dřeva dávají octu charakteristické aroma a buket. Během zrání se ocet vypařuje, houstne a získává stále koncentrovanější chuť.
    Balsamico začíná zrát v šedesátilitrových dubových sudech, které jsou naplněny jenom do tří čtvrtin. Tekutina se časem odpařuje (asi 10% objemu ročně) a je nutné ji jednou za rok dolévat. Balsamico se potom postupně přelévá do menších sudů z různých dřevin. Třicetilitrové sudy jsou vyráběny z kaštanu nebo dubu, dvacetilitrové z jasanu a desetilitrové z jalovce, třešně nebo moruše. Každé dřevo dodává do tekutiny určitou vůni a chuť. Z původního hektolitru moštu nakonec zbývá jen patnáct litrů Balsamico Tradizionale, které se už plní do lahviček.
    Jednotliví výrobci mají své výrobní postupy, které tají, tak že můžeme ochutnat opravdové originály v široké chuťové škále - od chuti octově ostře kyselé až po sladce medovitou.

    Použití Acetato Balsamico v kuchyních
    Prodávaný balsamikový ocet je používán na ochucování salátů, zálivek, marinády, omáček a po dalším zahuštění na glazury s příchutěmi (viz níže). V oblasti Emilia Romagna, se tradičně podává nakapán na parmazánu nebo mortadele jako předkrm. Je šetrně používán k ochucení steaků, vajíček nebo grilovaných ryb. Vynikající je na čerstvém ovoci, jako jsou jahody nebo hrušky a na jednoduché vaječno-smetanové zmrzlině. Tradiční balsamikový ocet má vynikající vliv na dobré trávení a je proto podáván i k pití v mrňavé skleničce na závěr jídla.
    Moderní šéfkuchaři dnes používají acetato balsamico jak tradiční ("tradizionale"), tak ochucený ("condimento") v malém množství na jednoduchá jídla. Tento "balsamikový komplex chutí" má významné využití v pokrmech jako jsou mušle, krevety či garnáty nebo v i na zcela jednoduchých těstovinách nebo rizotu.

    Balsamico glazury
    Balsamico glazury se používají v gastronomii k dekoraci pokrmů, ale lze je použít i k dochucení klasických nebo grilovaných pokrmů. Jedná se o zredukování (odpaření) balsamico octa až na velmi hustou konzistenci. Díky velké oblibě klasické glazury se začaly vyrábět na bázi tiohot octa také glazury s různými příchutěmi:
  • Ovocné - s příchutí jahody, maliny, pomeranče, citronu, broskve, manga apod.
  • Ochucené - lanýžová, s bazalkou aj.
    Glazury např. vyrábí firmy Acetifico Mengazzoli, Drogheria aj.

    Balsamico marináda
    Smícháme 65 ml olivového oleje, 65 ml balsamikovévo octa, 2 snítky rozmarýnu, 1 lžící hnědého cukru a 4 oloupané stroužky česneku nasekané. Maso dáme do nekovové nádoby a marinujeme je. Velmi dobrá marináda například na vepřové maso na gril. Před grilováním obecně necháváme marinádu vždy dobře okapat nebo ji setřeme rukou; nepoužíváme ji nikdy k potírání masa během grilování.

    Literatura a související odkazy
  • Cenová nabídka olivových olejů a octů typu "balsamico" obchodního domu pro podnikatele "MAKRO" s platností cen od 6.8.- 18.8 2008
  • Dadalův lexikon - příslušné heslo.
  • Různé internetové stránky a informace

    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]