Keith Floyd ve Středomoří

Uvedený text jsem volně zpracoval podle komentářů televizního seriálu "THE FLOYD ON THE MED" uváděném opakovaně na TV kanálu "Spektrum". V tomto seriálu s Floydem navštívíme několik zemí rozkládajících se kolem Středozemního moře a poznáme jejich gastronomii. Připojit se můžete kliknutím na příslušnou oblast a tak cestovat spolu.

Řecká kuchyně - II. část - Korfu

Plout s filmovým štábem vodami Středozemního moře to je životní zážitek.
přístav KorfuSměřujeme ke Korfu. Ionské ostrovy se vynořují jako kameny po kterých se dá přeskákat z Řecka až k patě Itálie. Historie těchto ostrovů se liší od historie pevniny. Dobyli je Římané, vládla tu Byzantská říše, ale nebyli tady nikdy Turci. Na místo nich tu vládli od 14. do 18. století Benátky. Také tu byli krátce Francouzi, Rusové i Britové až do roku 1864, kdy byla ostrovům zaručena nezávislost. Italský vliv je velice zřetelný zejména na Korfu. Těstoviny a telecí jsou klíčovými ingrediencemi mnoha jídel a když poprvé přijedete do města Korfu, tak s trochou fantazie si tu připadáte jako v Benátkách.
Je právě Bílá sobota velikonoční a procesí připomíná konec hladomoru v 16. století. Podle legendy právě na Bílou sobotu vpluli neočekávaně na Korfu do přístavu lodě plné mouky. Jen proplouvaly kolem ostrova, ale prý jejich cesta byla odkloněna svatým Spiridonem, patronem Korfu, který se zjevil kapitánu ve snu a řekl mu, aby změnil kurs a plul na ostrov jehož obyvatelé hladovějí. Ostatky svatého Spiridona jsou neseny dlážděnými ulicemi a po tři dny oslav jsou vystavovány. Procesí putuje hodiny. Raději vyrazíme do starého města, abychom zjistili co je nového v místních tavernách k obědu.
Tady nemusíte hovořit řecky, aby jste pochopili z čeho se skládá řecké jídlo, stačí když projdete dveřmi a zjistíte co tu mají. Je to paráda! Tady je krásné jehněčí ragů se špenátem a hráškem ve smetanové omáčce, je tu fantastické ostré dušené hovězí s paprikou, česnekem a chilli a je velice ostré. Opět telecí v rajčatové omáčce, jehněčí kýty připravené k naporcování, a tady je ragů zase z jehněčího, brambor a mrkve. To samozřejmě není tak ostré a je ještě s hráškem. A tady místní šéfkuchař připravuje ančovičky a makarony. Být tu je prostě skvělé.
Nejsou lidé kvůli jídlu směšní, jsou tak xenofóbní. Francouzi se smějí Britům, že si dávají k jehněčímu mátovou omáčku nebo jablečný "sauce" k vepřovému a přesto vaří kachnu s třešněmi a kachnu s pomerančovou omáčkou. Co třeba Skotové ti jedí "hadit", ale když přijdou do Řecka řekli by o tomhle, že to je hnůj. A víte co to je to není žádný hnůj. Je to čisté žito a hadit uvařený jako polévka. Je naprosto fantastická a vezměte si například "ovčákův koláč". Ovčácký koláč to má být v Britanii jakési hospodské jídlo. No a když přijdete do Řecka, tak tady se jí "musaka", což je takový řecký ovčácký koláč. Rozdíl je v tom, že ten britský se dělá z brambor, samozřejmě proto, že brambory rostou pod zemí a nejlepší zelenina v Britanii roste pod zemí. V Řecku je musaka vyrobená z lilku, jelikož tady všechno roste nad zemí, protože v těchto drsných oblastech není příliš půdy. Důvody jsou příliš jednoduché a prosté.
Velikonoce jsou nejdůležitějším svátkem v roce, jsou považovány za svátek svátků. Oslavy na Korfu patří k nejpopulárnější v Řecku a přitahují zhruba 25 tisíc návštěvníků z celé pevniny a ostatních ostrovů. Rádi se bychom se přidali k procesí. Tohle je barvité, ale to co se bude dít dál rozhodně nečekáte. Každou Velikonoční sobotu tu při procesí oslavují Kristovo vzkříšení tak, že vyhazují z oken různé nádoby aby zahnali na zbytek roku divoké a zlé duchy. Není to vlastně křesťanský rituál, zdá se že pochází ze starého Řecka. Když po smrti příbuzní odstranili tělo zemřelého museli takhle vyhazovat nádoby, aby zahnali zlé duchy. Jinak je to jen oslava radosti, protože je Bílá sobota, sváteční den dunění bubnů a rozbíjení symbolů, vyhazování nádob. To je dost dramatické a pochopitelně i příliš hlučné, abych předvedl několik svých delikátních kuchařských skečů. A tak si najdeme tiché místečko. Mnoha lidem se při pomyšlení na středomořského jídla vybaví fialová barva lilků, červená rajčata, černé olivy a zelené cukety. Jenže tohle bude citrónový a zelený skeč. Řekové velice milují citróny a samozřejmě čerstvou zelenou zeleninu ať už je to špenát, hrášek, kopr, koriandr, petržel pórek, salát, pórkové listy, prostě cokoliv zeleného. Milují tyto věci a je to naprostý kontrast proti těžké bramborové mussace a masitým červeným britským jídlům. Je to lehké jarní jídlo. A protože jsou Velikonoce a protože jsme na Korfu, tak čím to v Řecku oslavit než prvotřídním jarním jehnětem.
Floydovo velikonoční jehňátko s citrónovou omáčkou
Na pánvi smažíme jehněčí kostky s jemně nakrájenou cibulkou a teď tam přisypeme pěkné kousky velice mladého čerstvého pórku. Ještě přidáme trochu petržele, trochu kopru, pak pórkové listy a jemně nakrájené velké křupavé listy salátu. Jistě si všimnete, že v hrnci není žádná tekutina; tato čerstvá zelenina pustí vlastní a plodí vynikající šťávu, ze které později uděláme parádní citrónovou omáčku. V další fázi tam hodíme hrášek, možná jste si všimli, že je mražený. Máme k tomu dobrý důvod. Voda kterou pustí pomůže zvlhčit celé jídlo, a přispěje k vytvoření skvělé omáčky. Necháme to povařit asi hodinu a půl. Připravíme trochu jíšky, do které přidáváme horkou šťávu z jehněčího a jarní zeleninu, abychom připravili jarní omáčku. Ještě přidáme trochu čerstvě vymačkané citrónové šťávy. Pokud máme drahé hrnce neměli bychom používat kovovou metlu, protože poškodí kov uvnitř, ale takové míchání je asi nejrychlejší. A nyní musíme být velice rychlí, aby se nic nesrazilo. Přidáme ještě trochu citrónu a pak velice rychle vajíčka, sundáme to okamžitě z plamene. Teď již jen můžeme nalít tuto úžasnou citrónovou omáčku na jídlo. A je to.

Tak tohle je "Floydův velikonoční beránek". Mimochodem věděli jste, že si staří Řekové velmi vážili česneku a Byzantinci ho také obdivovali a smažili ho, jedli ho syrový, míchali ho s olivovým olejem, možná prý vynalezli tu výtečnou česnekovou majonézu známou jako "aiolli", nebo že by to byli Benátčané? Římský básník Horatius tvrdil, že česnek je velice špatný pro váš sexuální život, že od vás odežene ženu. Ovšem ve skutečnosti se mýlil, protože česnek obsahuje "alicin", který je poměrně dobrým afrodiaskem.
Půlnoční procesí osvícené svíčkami oslavuje vzkříšení Krista. Tradičně se tím ukončuje období půstu. Takže teď už budou jen hromady jídla a pití.
Korfu jako první z ostrovů v šedesátých letech zaplavila masová turistika. Turisté objevili musaku a nechvalně známou "Retsinu", přicházeli po tisících v šortkách nalévali se tímto vínem a zaplavovali ulice. Naštěstí se od té doby věci trochu zlepšily. Turistická střediska se tisknou spíše k pobřeží. Pokud vyrazíte po tichých horských cestách můžete najít turistikou nezkažené vesničky i přátelské bary pro unavené poutníky. Po celém Středomoří je oblíbeným aperitivem alkohol ochucený anýzem ať už je to "pernod" ve Francii, "baksis" ve Španělsku, nebo také tady v Řecku. Ale proti aperitivu běžném v Evropě, který je doprovázen sáčkem oříšků nebo v horším případě žlutými brambůrkami, tady je to spíše rituál. Mohou vám dát talíř s nakládanou zeleninou, chilli papričku, cibuli, mrkev a podobně nebo pěkné černé olivy, nebo pár plátků horské šunky, klobásy nebo kousek místního sýra. Máme tu například feta s několika cibulkami a rajčaty a samozřejmě kapkou olivového oleje. Pokud chceme. Nebo nám mohou dát kousky chleba se sýrem chilli paprikami nebo kousky chleba s paštikou s tresčích jiker. Opravdu chutný je řecký jogurt s okurkou, krémovým sýrem a řádně promíchaný. Velikonoční jehněčí se připravuje v každém domě na ostrově. Je to společenská záležitost, kdy se celá jehňata pečou nad dřevěným uhlím a zdejší víno prodávané ve velkých lahvích teče proudem. Ale začal téci proudem déšť, nebesa se otevřela a vrhají dolů masy vody. Hodování však nic nezastaví. Velikonoční neděle je největším gastronomickým svátkem v Řeckém kalendáři. Oslavuje se vzkříšení a nevinnost Ježíše a na rožni se peče stejně nevinný beránek.
Hovězí v rajčatové omáčce se zelenými olivami
V hrnci máme pěkné kousky hovězího, které jsme osmažili na olivovém oleji s jemně nakrájenou cibulí a s česnekem. Oleje jsme použili hodně; musí se to pěkně osmahnout dohněda a přidáme olivy. Řecko je známo svými olivami a tak proto tam hodíme několik oliv a dáme hromadu rajčat. U těchto řeckých jídel, kterým se říká "stifádos", je běžné, že mají velice bohatou, hustou a relativně suchou omáčku. Neplave to v omáčce a víně. Tak tam jsou jen rajčata, olivy a olivový olej. Tak a teď to bude trvat přibližně dvě hodiny.
Kuře s citróny skořicí, hřebíčkem, bílým vínem a hrozinkami
V jiném hrnci lehce osmažíme kuře; jenom dohněda, opět jen s cibulí, česnekem a olivovým olejem. Jednou z důležitých věcí, která působí ve středomořské kuchyni je arabský, tj. maurský vliv. Přestože je tohle řecké jídlo, je docela zajímavé, že jsou v nich použity sultánky, to je arabská záležitost. Tak je tam dáme. A také použijeme citróny, což je řecká i arabská záležitost. Takže vaříme sladkokyselé jídlo s ovocem a to je silný maorský vliv na řeckou kuchyni. Pak přidáme kapku bílého vína. Lidé říkají podivné věci o řeckém bílém víně, které chutná jako pryskyřice, . . . no chutná spíše jako terpentýn. Nyní přidáme trochu chladné rajčatové šťávy a jako další arabský vliv skořicovou kůru a pár hřebíčků. Takže je zde melange Maurů, Berberů a Řeků. Po hodině a půl by to mělo být uvařeno a vidíme, že se omáčka opravdu zahustila.
.

Tak a tady je naše kuře s citróny skořicí, hřebíčkem, bílým vínem a hrozinkami a to je velice voňavé jídlo, které mně připomíná Severní Afriku, Maury a Araby. Hovězí v rajčatové omáčce se zelenými olivami, robustní silně ochucené středomořské jídlo. Není to jenom Řecko nebo Španělsko je v tom celé Středomoří.
Vypravil jsem se do Santoriny, kde se klikatí černé písečné pláže které vznikly tak před třemi a půl tisíci lety masivními sopečnými erupcemi. Dnešní turisté sem pohodlně přijíždějí trajektem a dlouhý výstup a útesy do města Cyra zvládají lanovkou nebo na mulách. Na mulách mě připadá stylovější dává mně to možnost klábosit se spolucestujícími, když vylézáme 85 schodů na vrchol. Ostrov Théra usazený mezi Řeckem a Tureckem byl dobyt Iráčany ve 13. století a přejmenován na Santoriny. Před stoletími se na ostrově údajně přemnožili upíři, ale mnohem děsivější jsou dnešní ceny v barech a restauracích sídlících na okrajích útesů. pobřeží SantoriniVína na Santoriny mají charakteristickou chuť z vulkanických popelů ve kterých rostou. Půda však není problém, velkým problémem je tady vítr a tak tu fouká jako na ruských stepích. A tak přišli na velice lstivý nápad, splétají révu do věnců, takže hrozny uvnitř věnců jsou uchráněny před větrem vnějšími listy. Protože na Santoriny velice málo prší a vinice se zde nesmějí zalévat je další výhodou tohoto systému, že hrozny jsou uprostřed věnců mezi listí a jakákoliv přírodní vlhkost, která se zde objeví vtéká do půdy a do kořenů.
Nikos řídí jednu z nejlepších restaurací na ostrově a má širokou nabídku místních vín. Napadlo mně že bychom si mohli nějakou láhev otevřít . . . ochutnáme, cítíme citrón, . . .ovoce. Přesně tak to je hlavní charakteristika vín ze Santorie, ale úžasné je, že první měsíc si v lahvi všimnete citrónové chuti, jakoby citrónové kůry a po šesti měsících vám totéž víno poskytne úplně jinou chuť. Ucítíte v něm tymián, med, anýz. To vše tady na Santoriny je. Všechno je pokryto tymiánem či mákem, je tu plno medonosných včel a odevšad jsou cítit nejrůznější vůně, které se opak koncentrují ve zdejším víně. Takhle bych mohl okamžitě psát turistické průvodce. Že tu mluvím nesmysly o víně, . . . nemluvím, je naprosto senzační. Klidně bych tu zůstal celý den, ale povinnosti volají.
Je to docela příjemná změna dokázal jsem si půjčit hezkou kuchyňku s troubou a s několika plynovými hořáky, takže se pokusíme uvařit typické, ale jednoduché řecké jídlo o 4 nebo 5 chodech. První budou šátečky s vařeným nakrájeným špenátem s rozšlehaným vejcem a krémovým sýrem upečené v listovém těstě.
Šátečky z listového těsta plněné špenátem se sýrem
Těsto si dáme sem na roh asi takhle (podlouhlý obdélník asi 15 x 30 cm). Špenát jsme nakrájeli, smíchali s krémovým sýrem a ušlehaným vejcem. Je to kvalitní krémový sýr. Přidáme trochu čerstvé máty a potom docela jednoduše vyrábíme takové trojúhelníčky. Vždycky je po stranách trochu zmáčkneme, každý pomažeme rozšlehaným vejcem žloutkem i bílkem . Všechny posypeme drcenými sezamovými semínky. Možná je to víc turecké než řecké. Ale konec konců, je to středomořské. Do trouby s tím.

Pokud je něco, co je naprostým synonymem pro Středomoří, pak je to chobotnice. Grilovaná, smažená nebo taková, jak ji uvaříme my. V červeném víně s cibulí a rajčatovou šťávou
Chobotnice s cibulkami a rajčatovou šťávou
Nejprve nakrájíme chobotnice na kousky vložíme do naprosto suchého hrnce a zahřejeme, aby pustily vodu. Takže teď jsou suché, nedovařené, ale všechna voda je pryč. Tady máme pánev s olivovým olejem, na kterém všechno vteřinku dvě osmahneme. Nyní přidáme mladé cibulky a zamícháme je v olivovém oleji. Teď tam přijde kapka octa, červeného nebo bílého vína, to je jedno. Tak přilijeme trochu červeného vína, přidáme rajčatovou šťávu, pak česnek, nasekanou petržel, bobkový list, drcený pepř a trochu soli. Přiklopíme poklicí a dáme povařit vše asi 40 minut. Už předtím si upečeme celé červené papriky, úplně nasucho ve velice horké troubě až jsou spálené. Vyndáme je ven a když vychladnou oloupeme jim slupku a vyndáme jádra. Nakrájíme je na proužky a potřeme česnekem. Teď když do toho přidáme ještě špetku petržele nebo koriandru, trochu citrónové šťávy, olivového oleje a necháme to asi 2 až 3 hodiny vychladit, slibuji vám, že z toho budete cítit nádhernou spálenou chuť červené papriky, šťavnatost citrónu a uklidňující chuť olivového oleje. Přidáme ještě koupené naložené chilli papričky s mrkvičkou a květákem naložené v octě; velice řecká záležitost.

Chobotnice s cibulkami to je velmi zajímavé jídlo. Chobotnice ma pěkně rybí chuť, cibule jsou octové a vinné. A naše malé sýrové šátečky k tomu, to je přece výtečný závěr, ještě krémový sýr a špenát v listovém těstě se sezamovým semínkem všechno zapečené v troubě. Musí se to jíst horké, což právě je. Tohle by se mělo jíst vážně úplně horké. Pro ty z vás, kteří nemáte rádi maso to je příjemná svačinka.
Díky Řecko!
Teď vyrážíme do Turecka do domova kdysi mocné Osmanské říše.


nahoru
O autorovi Úvod Řecko I. Řecko II Turecko Francie Španělsko Tunisko a Maroko Egypt
HOME
[CNW:Counter]