Příloha Dadalovy kuchařky

Edouard de Pomian: Radio Cuisine
(Ukázky z knihy "Veselé umění kuchařské", přeložil Dr. Ivo Suchánek, 1937)

CO SE DÁ JEŠTĚ DĚLAT ZE SÝRA

Nikdy jsem se ve svém životě nestyděl tak, jak v Ženevě, kde jsem v jednom mlékařství žádal skutečný "gruyére z Emmentalu". Prodavačka se na mně podívala a řekla "Vy jste Francouz?"
"Ovšem slečno" odpověděl jsem, uražen ve své národní ješitnosti.
Slečna se usmála a povídá "to je vidět . . . ale copak byste řekl, kdyby po vás někdo chtěl pravý Camembert nebo pravý Roquefort?
A tak jsem se dozvěděl, gruyére a ementál jsou dva na naprosto různé sýry, pocházející z různých krajů. Prodavačka mně pak ukázala tři bochníky sýrů různých rozměrů a vzhledu: sýr z Jury, gruyére a ementál.
Ve Francii známe většinou jen nepravý ementál, který se dělá v Juře a kterému my říkáme gruyére. Ale protože jsme ve Francii, nebuďme příliš ortodoxní a dejme jména ementál nebo gruyére našedlému obrovskému bochníku, který pří přeříznutí se na nás dívá svýma nesouměrnýma očima, plnýma tučných slz. Ementál není jen k tomu, abychom jej jedli před zákusky a ovocem, nýbrž z ementálu se dá připravit množství různých zvláštních jídel. Nebudu již mluvit o fondue. Té jsem věnoval celou kapitolu. Řeknu vám však něco o některých jiných zvláštnostech sýrové kuchyně.

Salée au fromage
  • 400 g houskového těsto
  • 200 g ementálu
  • 100 g másla
  • sůl a pepř

    Koupíme si houskové těsto u pekaře. Rozválíme je na dobře pomoučeném válu, Rozválíme je na placku ne tlustší jak 3 mm. Vezmeme pak velkou formu na dorty, lehce ji vymastíme a položíme na ní uválenou placku a odstraníme těsto, které přečnívá z formy. Pak nakrájíme kus ementálu na drobné velmi tenké řízky. Rozestřeme je na těsto ve velmi pravidelné vrstvě. Pak nakrájíme máslo na malé kousky, a jim posypeme vrstvu sýra. Slabě osolíme silně opepříme.
    Dáme do horké trouby na čtvrt hodiny. Sýr se rozpeče, těsto se upeče, aniž se však stane chřupavým. Tato "saleé au fromage" je vlastně jakýsi druh velkého lívance se sýrem. Chceme-li jej podávat, přineseme jej na stůl i s formou. Nakrájíme jej a podáváme na teplých talířích. Ochutnáme, máslo teče, sýr teče, mám toho plný obličej.
    Prostě nechutné, jenom že tak hrozně dobré!

    Sýrové koblihy
    To jsou hranoly ementálu obalené v těstě na smažení a dobře osmažené. Nejdříve si připravíme těsto. V hliněné nádobě dáme 120 g mouky do toho vrazíme vejce, přidáme trochu kvasnic a promícháme. Po troškách přidáváme sklenici nesladkého vína, až těsto dost zřídne, leč jen tak, aby zůstalo aspoň tak lepkavé, aby se ještě trochu přichycovalo na kovovou lžíci. Přidáme trochu soli. Těsto je hotové.
    Zatím dáme v pánvi na smažení rozehřát litr oleje a počkáme, až se z něho začne kouřit. Pak rozkrájíme 400 g ementálu na hranolky o základně asi půl centimetru a o výšce dvou prstů. Omočíme je v těstě a pak postupně osmažujeme v horkém, ale nepříliš kouřícím oleji. Obal na bobtná a zabarví se. V pěti minutách je na ně radost pohledět. Sesbíráme je malou lopatkou, dám je na ubrousek, který pohltí přebytek tuku, jemnou solí osolíme, pak opepříme a podáme je na začátku jídla.
    Počkat, ochutnáme ... Je to vřelé, kůra chřupe; vnitřek je mazlavá smetana.
    Požitek nesdělitelný !

    Řízky ze sýra
    Nakrájíme řízky sýra vysoké půl centimetru a velké asi jako polovička dlaně. Mám před sebou dva talíře. V jednom jsou dvě ušlehaná vejce; v druhém strouhanka, kterou jsem si sám nastrouhal ze suché housky (střídky i kůrky).
    Tato strouhánka je bílá a ne hnědá jako ta, kterou kupujeme u pekařů. Na ohni rozpustíme zatím 60 gramů másla. Zatím co je máslo nad ohněm, namáčím kousky sýra: 1. ve vejci, 2. ve strouhance. Té musí být na kousku sýra hodně, tak aby povrch byl naprosto suchý.
    Pak hodíme řízky sýra do vřelého másla a smažíme na mírném ohni. Nejdříve s jedné strany, pak druhé. Hotovo - řízky položíme na teplou mísu. Opepříme a podáváme na začátku jídla s dobrou hořčicí a se sklenicí vína "Chateau-Chalon".
    nahoru
    ZPĚT do "Radio Cuisin"
    HOME

    [CNW:Counter]