Domácí pampeliškový med
(J. Kvízdová v časopise "Flora na zehradě" str. 66 a 67, číslo 5, květen 2009, Praha)
Pampeliška lékařská - Taraxacum officionale - patří mezi první jarní bylinky a její léčivé účinky využívali naši předkové již odpradávna. My ji považujeme za plevel, zatímco v některých zemích např. ve Francii, se pěstuje v zahradách jako bylinka a jejímu pěstování a zušklechťování se věnuje semenářská firma, která má ve svém katalogu má dvě odrůdy. Prodávají se např. vybělené běžně v obchodech se zeleninou. Pokud chceme sami pěstovat pampelišku, musíme si semínka opatřit z odkvetlých pampelišek z co nejlépe vyvinutých rostlin. Pokud chceme připravovat např. jarní bylinkový salát, tak nejvhodnějším termínem pro sklizeň je březen až květen, kdy pampeliška ještě nezačla kvést. Sklízejí se mladé lístky, které vyrostlly ve stínu, ale sbírat můžeme i mladá neotevřená poupata. Mají velmi jemnou chuť např. podušené na másle a osolené.Mladé listy pampelišky jsou účinným detoxikačním prostředkem, povzbuzují chuť k jídlu a podporují trávení. Čaj z jarních lístků vyborně pročistí ledviny, v nich obsažený cholin (ten způsobuje tu hořkost pampelišek) příznivně ovlivňuje činnost jater a listy pampelišek můžeme jísti i při cukrovce. Také z květů můžeme připravit chutný a zdraví prospěšný med s podobnými léčivými účinky. Je vhodný na chléb, pečivo toasty a pod. Pozor však při sběru květů u některých osob - mohou být alergičtí na pampeliškový pyl, zejména děti.
Pampeliškový med Suroviny
  • 300 g čerstvě nasbíraných květů pampelišky
  • 1 litr vody
  • 1 kg cukru
  • 1 citrón oloupaný a nakrájený - není nutný
  • 1 rozříznutý lusk vanilky - není nutný

    Postup přípravy:
  • Pampeliškové květy dobře opláchneme, zalijeme vodou a přidáme cukr.
  • Za občasného promíchání přivedeme k varu a vaříme 15 minut.
  • Pak směs odstavíme a necháme ji 24 hodiny stát.
  • Potom pampelišky přecedíme a scezenou tekutinu dále vaříme na mírném ohni, zvolna odpařujeme vodu až kapalina v hrnci zhoustne a má charakter medu. Konzistenci medu nejlépe odhadneme občasným kápnutím odpařované kapaliny, např. promocí špejle, na chladný talíř.
  • Ještě teplý pampeliškový med přelijeme do připravených čistých sklenic a uzavřeme dobře víčkem.
  • Horký med v uzavřených skleničkách, obrátíme dnem vzhůru a uložíme do temna, chladu a sucha.
  • Pampeliškový med velmi chutný a vhodný k namazání na pečivo nebo jako sladidlo do čaje.
    ». . . Klíč zarachotil v zámku. Madlenka byla rychlejší než babička. „Jé, babi, tady je uklizeno!“ Ještě v sandálkách probíhala bytem. „Madlenko, zuj se,“ volala na ni babička a s úlevou postavila na zem dvě tašky plné k prasknutí.„Vidíš, jak tu Adélka uklidila, to ona je asi někde s kamarády, však je krásně,“ dumala babička. „Nakonec jsme to stejně z nádraží uvezly samy, ne? Pojď mi pomoct, pampelišky se nesmí zapařit, med by pak nebyl dobrý. Najdu zavařovačky a hned se do toho dáme.“ Madlenka přicupitala z pokoje. „Ba ne, babi, ségra je doma, ale spí.“ „Vážně?“ Podivila se babička a z tašek rychle vysypávala na stůl desítky zlatých hlaviček pampelišek. Prudce zavoněly. Desítky miniaturních broučků se svobodně nadechlo a vzlétlo do prostoru. Babička rychle otevřela okno.„Tak to vidíš. Ani telefon ji nevzbudil. To ona asi byla včera dlouho vzhůru. To víš, když kocour není doma, kočky mají pré…“ Usmála se. „A vaši přijedou až za týden. Tak ji nebuď. Až ji vůně medu praští přes nos, probudí se sama!“ Babička na Madlenku spiklenecky mrkla. Madlenka narovnala na misku několik žlutých střapatých hlaviček pampelišek a odnesla je k ségře na psací stůl. Adéla byla zachumlaná v peřině. Madlenka nad ní chvíli postála, a pak se nad ní opatrně sklonila. Ségra se ani nehnula, dlouhé černé řasy jí vytvářely na bílém obličeji zajímavý stín. Má mnohem delší řasy než já, a mnohem tmavší, zamračila se Madlenka v duchu zklamaně. Ségra má ve všem štěstí! Má vlastní pokoj, kudrnatý vlasy, nemá pihy a má kotníky hubenější než ona, osmiletá Madlenka. Taková nespravedlnost! Madlenka se narovnala, chvíli se rozhlížela po sestřině pokojíku s touhou nahlédnout aspoň do jedné jediné zásuvky, ale pak opatrně zavřela dveře. Babička má pravdu. Sama dobře ví, jak umí být ségra nepříjemná, když ji někdo probudí! Madlenka dohopkala do kuchyně. Babička mezitím nasypala sluníčka pampelišek do čtyř velkých hrnců a zalila je vodou . Pozdní slunce se rozlétlo kuchyní a zašimralo Madlenku pod nosem. Vyskočila na židličku a pomáhala babičce pampelišky míchat. „Víš, co si Madlenko pamatuj?“ řekla náhle babička s úsměvem. „Pampeliškový med vyléčí všechny neduhy světa. Nikdy ho nepodceňuj.
    Petra Braunová, nar. 1967, spisovatelka: "Pampeliškový med, z povídky uveřejněné na internetu , 2009

    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    ZPĚT do SLADKÉ DDK
    HOME
    [CNW:Counter]