Naan - indický chléb (3-krát)
(Jo-Anne Coxová a Elizabeth Towersová:"1000 klasických receptů z celého světa", s. 923, Nakladatelství Columbus Praha, 2000, indická kuchyně")Indický chléb naan (nan) - je plochý indický chléb z bílé mouky a kynutý pomocí kvásku z živých kvasnic. Tradiční naan je chléb pocházející ze severní Indie - Pandžábu. Je oblíbený také v Pakistanu a Bangladeši. Tradičně je pečen v domácnostech v peci zvané "tandoor". Je to hodně vyhřátá jáma v zemi, má hladké stěny a před opečením jsou hodně rozpálené. Dnes se vyrábí i velmi moderní typy s podobnými vlastnostmi a najdeme je v indických restauracích všude po celém světě. Placka z těsta je vytvarovaná do velké slzy a pak umístěna na plátno, kde se nechá vykynout. Pomocí speciální dřevěné lopaty se přitlačí na rozpálenou stěnu již zmíněné peci. Za méně jak 60 vteřin se chléb horkem nafoukne a v místě dotyku se stěnou se vytvoří charakteristické tmavohnědé skvrny; navíc zde chléb u klasických hliněných pecí získá mírně kouřovou příchuť. Z pece jsou placky vyjmuty nabodnutím na dlouhý bodec. Chléb "naan" je znám v různých variantách a existuje řada předpisů, upravených pro naše moderní trouby a grily. Několik receptů jsem vyzkoušel. V některých případech jsem použil i přídavek žitné chlebové mouky a otrub, aby byl trochu "zdravější". V řadě dalších Evropanům přizpůsobených receptů najdeme mezi surovinami i vejce a jogurt. Z odzkoušených receptů považuji za zajímavé následující:
Suroviny:
200 g hladká mouka, prosít1 lžíce "ghee" (přepuštěného másla)50 g nesoleného másla1 lžička cukru1 lžička čerstvých kvasnic150 ml teplé vody50 g másla na pomazání povrchu těsta1 lžička máku (nebo lněných semínek)
Postup přípravy:Nejdříve připravíme kvásek: Do misky dáme cukr, rozdrobíme kvasnice a rozmícháme je v teplé vodě "na maliček" (tj. udržíme v ní malíček), bychom nezhubili kvasinky a pak jim poskytneme čas k poklidnému romnožování (tekutina v hrnečku vzkypí). Do hluboké mísy prosejeme mouku, uděláme v ní důlek, do kterého přilejeme "ghee", sůl a roztok kvásku. Rukama začneme ihned vypracovávat těsto, podle potřeby přidáváme vodu nebo mouku, to pokud se nám zdá těsto příliš husté, či naopak spíš řídké. Pak přemístíme těsto na pomoučený vál, kde je intenzivně hněteme dlaní vpřed a prsty těsto zpět vracíme, boucháme do něho. Takhle řádíme asi 5 minut, až je těsto hladké a pružné, právě díky již nabobtnalému lepku, ke kterému jsme svou usilovnou činností napomohli. Těsto vrátíme do mísy s trochou mouky na stěnách, zakryjeme a necháme 1,5 hodiny v teple kynout, dokud se jeho objem nezdvojnásobí.Když nastane tento kýžený okamžik, těsto přemístíme zase na pomoučený vál a 2 minuty je opět hněteme rukama (říkáme, že nakynuté těsto "jednou srazíme"). Z těsta pak oddělíme stejné kousky, které vytvarujeme do placek o délce asi 12 - 15 cm a asi 1 cm silné. (Typický tvar chleba "naan" jsou slzičky - spíš sloní slzy - DDK). Na plechu je necháme ještě asi 15 minut nakynout. Placky pečeme prudce na hliníkových fóliích nebo na normálním plechu v předehřáté troubě pod grilem, při maximální teplotě, kterou dosáhneme (230°C u trouby) nebo vyšší až 400°C (u grilu) a stačí k tomu jen asi 7 - 10 minut. Stále bedlivě chlebíky pozorujeme, abychom je nakonec ještě v takové výhni nespálili. Během pečení je jedenkrát obrátíme, potřeme mlékem a posypeme mákem nebo lněným semínkem. Také můžeme vyzkoušet variantu, kdy těsto jen rozválíme na potřebný rozměr a vložíme je na plech celistvé (tj nedělíme najednotlicé placky - slzy, ale to už není jako v Indii), pak povrch posypeme semínky nebo osmahnutou cibulkou (jako je zvykem třeba u řimského "focaccio") a pod topným tělesem grilu sporáku a prudce upečeme.Podáváme horké, ihned po vytažení z grilu, nebo je necháme zabalené na fólii do doby než je budeme podávat. Pokud je naan na plechu upečen vcelku, tak ho natrháme (nebo tuto činnost ponecháme hostům k jejich rozptýlení) na přiměřené kousky, které mohou posloužit jako pomocná lžíce pro nabírání např. indických omáček kari.
nahoru
Naan - indický chléb dle Jody Raye Prival
(Postup upraven podle zkušeností DDK)
Suroviny
3 šálky hladké mouky bez prášku, prosít1/2 šálku mléka + 3 lžíce1 vejce3/4 lžíce soli2 lžičky cukru1 lžička prášku do pečiva1/2 balíčku sušených kvasnic2 lžíce rostlinného oleje4 lžíce bílého jogurtu
Postup přípravy:Do větší mísy prosijeme mouku smíchanou se solí a práškem do pečiva a promícháme. V jiné menší misce smícháme vajíčko, cukr, kvasnice, olej jogurt a 5 - 6 lžíc teplého mléka. Dobře rozmícháme a směs nalijeme na moučnou směs a rukama usilovně zpracováváme. Postupně přidáváme asi až 6 lžíc mouky, abychom si trochu usnadnili ruční hnětení. Hněteme intenzivně minimálně 10 minut, až lepek nabotná a těsto se stane hladkým a elastickým. Z těsta vytvarujeme kouli, kterou potřeme olejem, zakryjeme v míse vlhkým ubrouskem a necháme na teplém místě vykynout (podle teploty) tak 2 až 3 hodiny.Předehřejeme troubu (gril) na maximum 230°C nebo pokud to jde až na 280 °C.(V receptech se udává teplota až 450°C, ale to bude teplota pro "tandoori pec", normálně nedosažitelná). Naše trouby maximálně dosáhnou asi 230°C. Proto musíme při pečení dát plech s chleby naan velmi blízko až pod rozžhavenou spirálu horního grilu.Předtím ještě těsto vyjmeme z mísy, znovu krátce 1 - 2 minuty prohněteme (1 x srazíme) a rozdělíme na 7 dílů, které vytvarujeme do koule. Pak postupně vezmeme každou kouli (ostatní máme stále přikryté vlhkou utěrkou), rozplácneme ji a vytvarujem válečkem do tvaru slzy o délce asi 25 cm a šířky 10 cm. Vytvořené placky postupně naklademe na plechy (nebo alobal), zakryjeme utěrkou necháme ještě 15 minut kynout na teplém místě. Pak odstraníme vlhkou utěrku, potřeme střední část placek vodou nebo žloutkem (necháme jen nenatřený okraj široký asi 1 - 1,5 cm). Na nepomazaný prostor nasypeme např. cibulkové lupínky (pozor často se pálí a pak hořknou), nebo lépe maková či lněná semínka. Takto upravené placky strčíme pod rozpálené topné těleso trouby/grilu a během asi 2 - 3 minut upečeme dohněda, pak obrátíme a necháme zhnědnout i na druhé straně.Tento chléb nám velice chutnal, a doporučuji ho podávat např. k jakémukoliv kari např. z patizonů s kurkumou. V tomto případě jsou tyto slzičky namazané máslíčkem velmi chutným příkrmem.
Do třetice všeho dobrého. Je to recept od Sanjev Singha, ve kterém je zajímavé to, že kombinuje kvasnice s kypřícím práškem.
nahoru
Naan - indický chléb podle Sanjev Singha
(Postup upraven podle zkušeností herce Santhoshe Khera)
Suroviny
1/2 lžičky prášku do pečiva1/2 lžičky soli1 lžičky cukru2 šálky bílé (hladké) mouky3 lžíce mléka1 šálek jogurtu1/4 lžičky kvasnic3 lžíce rozpuštěného másla1 lehce rozšlehané vejce1 žloutek2 lžíce makových nebo sezamových semínek
Postup přípravy:Postup je obdobný s předchozím výše. Prosijeme do velké mísy mouku s kypřícím práškem a solí a přimícháme cukr. Teplé mléko a jogurt smícháme s kvasnicemi, rozpuštěným máslem a vajíčky. Směs zamícháme do mouky a pokračujeme typicky pro kynuté těsto tj. usilovně hněteme, kyneme, a těsto srazíme, rozdělíme na 8 kousků. Vyválíme je na plocho do tvaru slzy, dáme na plech, kde necháme ještě kynout 15 minut. Pak potřeme žloutkem, posypeme semínky a prudce upečeme dozlatova na obou stranách a pak pojídáme a jsme rádi, že to tak dobře dopadlo a že nám tak chutná.
Odkazy:
Tandoor-Style Flatbreads From Your Own OvenCan't get enough pitas?How To Make Naan Bread - instruktážní video ze stránky videojugBETA
nahoru
ZPĚT do kapitolyHOME