Tortila kukuřičná - Tortilla
(Zdeněk Uher: Mexická kuchyně, sešity domácího hospodaření, svazek 156, Práce 1989, mexická kuchyně)
»"Základem mexické stravy jsou stále plodiny, jejichž kolébkou byl nový svět: kukuřice, fazole, tykve, doplňované paprikami, rajčaty a množstvím ovoce. Kukuřice tvoří podstatnou část objemu potravy velké části Mexičanů a domorodí obyvatelé dokáží vyžít po dny i týdny pouze s ní. Maso si lidé odpřávají často pouze o svátcích (drůbež, krocan, vysoká zvěř a ryby). Z kukuřičného zrní se připravuje řada pokrmů, avšak základní význam mají nekvašené kukuřičné placky - "tortilly". Tyto placky slouží i jako obětiny, kterými nepohrdnou ani božstva. Tortilly připravují ženy z kukuřičného zrní, které namočí s trochou hašeného vápna, přivedou k varu a nechají přes noc stát. Druhý den se zrní scedí a několikerým proplachováním se zrní zbaví slupek a vznikne tzv. "nixtamal" [ništamal], který se drtí na kamenných mlýncích "metate" na hutné těsto. Těsto se tvaruje dlaněmí do zamýšlené tloušťky a pak se placky opékají na pánvi. Tortilly bývají v nejchudší domorodé kuchyni součástí každého jídla. Stolování zde probíhá na rohoži na zemi a celá rodina jí obvykle z jedné mísy. Příbor zastupují kukuřičné tortilly, které rozlámané na kousky slouží jako lžíce, které stolovníci snědí i s nabraným pokrmem."«

(Kateřina Klápšťová: "Mexická kuchyně", v časopise "Nový Orient", 10, 2001)
Kukuřičné tortillySuroviny:
 • 1 1/2 hrnku instantní kukuřičné kaše
 • 1/2 hrnku jemné složky prosáté kukuřičné mouky
 • 3/4 hrnku vody
 • sůl
  Postup přípravy:
 • Instantní směs na kukuřičnou kaši smícháme s vodou, solí a vypracujeme na husté těsto.
 • Těsto rozdělíme na 12 stejných dílů a ihned začneme dělat tortilly.
 • Tortilly můžeme tvarovat např. pomocí dna pánve se zabaleným těstem mezi dvěma polyethylenovými nebo hliníkovými foliemi.Indiánky připravují tortilly
 • Tortilly z uvedeného těsta se však lépe připravují pomocí válečku, neboť toto těsto je více lepivé, na rozdíl od hmoty vyrobené z originální kukuřičné instantní mouky "masa harina" (viz níže), která poskytuje hmotu spíše sušší až lámavou.
 • Vyválíme 2 až 3 mm silné placky o průměru 12 až 20 cm a hned je pečeme nebo smažíme.
  Pokud k tvarování tortill použijeme alobalu, pak je můžeme upéci takto:
 • Po sejmutí vrchní Al-folie je položíme odkrytou stranou na rozpálenou plotýnku; spodní alobal je teď nahoře.
 • Po chvíli, tj. až se tortilla prohřeje, sejmeme alobal a tortilu obrátíme a pečeme po druhé straně asi půl až jednu minutu.
 • Upečené tortilly by měly být vláčné, horké, lehce opečené, s bublinami a s charakteristickou vůní.
 • V Mexiku se dávají tortilly do velké nádoby z vydlabané tykve; my je před podáváním vložíme mezi dvě čisté utěrky.

  Poznámka DDK:
  Když nám tortilly zbudou
  - a máme je uschováné např. v lednici či jinde a oschnou, tak je namočenou dlaní navlhčíme a po chvíli je položíme na rozpálenou plotýnku nebo do větší vrstvy středně ohřátého oleje. Za častého obracení je během půl minuty ohřejeme. Po nahřívání v oleji však nesmí být tortilly křupavé, ale vláčné! Proto je, po vyjmutí a okapání oleje, promneme v mokrých dlaních. Pro některé recepty (např. "tostadas") můžeme připravovat tortilly i křehké, případně je i s náplní dále opékat

  Tortilla - je kukuřičná placka vyráběna jihoamerickými (mexickými) indiánkami již po tisíce let stále stejným způsobem. Je to i dnes oblíbený "chléb" na americkém kontinentě. V dnešní době je snadno připravován z kukuřičného těsta - správně vlhkého, nelepivého, nelámavého a vláčného za použití instantní jemné kukuřičné mouky zvané "masa harina". V Mexiku ji vyrábějí v licenci US-firmy. Nicméně řada Mexičanů je přesvědčena, že z ručně umleté kukuřice jsou placky nejchutnější. Dnes se k rozemletí již používá masový mlýnek místo kamenných mlýnků. Pro originální recepty můžeme použít jako náhradu konzervu sladkých kukuřičných zrn i s nálevem. Zrna dvakrát pomeleme na masovém mlýnku nebo je rozmixujeme, osolíme a upečeme tortilly; další vodu již nepřidáváme. Tortilly jsou základem rychlého občerstvení "tacos" a jsou také součástí hlavních chodů - "enchiladas" (enčilád).

  Tacos - jsou měkké nebo křehké tortilly zavinuté do ruličky a naplněné v podstatě čímkoliv jedlým, např. strouhaným sýrem, rajčaty, paprikami, saláty, olivy, koriandrem, cibulkami, česnekem, avokádem atd. a to vše je vždy spojeno pálivými omáčkami. Tacos jsou považovány v obecně za sendviče do ruky.

  Enchiladas - je tortilla se silně pálivou omáčkou, náplní (maso, fazole, sýr) a ozdobou (cibule, sýr, olivy, zelené byliny). Před podáváním je ohříváme nebo zapékáme. Enčilády jsou považovány za hlavní chod.


  ZPĚT do kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]