Tepelná úprava pokrmů v mikrovlnné troubě
Přednosti tepelné úpravy v mikrovlnné troubě
Rychlost tepelné úpravy - v průměru spotřebujeme asi 1/4 času ve srovnání s obvyklým způsobem vaření.Komfortnost při práci - absence horka způsobeného tepelným zdrojem; teplo se vyvíjí toliko v potravině a proto v kuchyni nám není nepříjemně horko.Chutnost - v potravině zůstává její přirozená vůněZachování nutriční hodnoty potravy díky snížení doby vaření. V pokrmech tak zachováme více vitamínů a minerálůEkonomičnost - vaříme pouze takové množství pokrmu, které ihned spotřebujeme. Je také potřeba méně elektrického příkonu než v konvenčních kamnech a vaříme také podstatně kratší čas.Pohodlnost - můžeme vařit přímo na servírovacích talířích, na papírových tácech, v papírových kelímcích a proto je pak menší nepořádek k uklízení. Naše myčka si odpočine a opět něco ušetříme.
nahoru
Co vše můžeme můžeme v mikrovlnné troubě připravit?
Mikrovlnné trouby se používají v našich domácnostech nejčastěji jenom k ohřívání zbytků jídel a k rozmrazování potravin před jejich vlastní úpravou. Činíme tak nenáročným způsobem, tak jak radí výrobce, nebo soused. Zřídka je využívána k pečení rajčat nebo kukuřice (popkornu). Není to málo! A není to škoda!
Dodržením jednoduchých pravidel a využitím celé řady dostupných nádob z papíru a z prolypropylenu (např. prodávaný trojdílný pařáček, jednoduché nádoby s víčkem aj.), lze připravit v mikrovlnné troubě široké spektrum pokrmů přes masa, masité pokrmy i s omáčkami, dušená masa se zeleninou, pečivo (např. dokonce mafinky), omelety aj. Z vlastní zkušenosti vím, že například použitím mého oblíbeného trojdílného pařáčku z plastu, lze uvařit velmi rychle a navíc zdravě a to s využitím technologie paření např. zeleninu, masa (vepřové, drůbeží, rybí či dokonce kvalitní hovězí).
V mikrovlnné troubě je možno připravovat i sladká jídla např. pudinky, péci mafinky aj., ale o tom zase jinde a jindy.
nahoru
Zásady tepelné úpravy jednotlivých druhů surovin v mikrovlnné troubě.
Připrava zeleniny i zmrazené je bez jakýchkoliv problémů (viz níže)
Masa před vlastní tepelnou úpravou v mikrovlnné troubě marinujeme a navoníme bylinkami. Pro přímé vaření na vložené vhodné nádobě (tj. bez specielního pařáčku) si raději patřiční kousek masa nejprve částečně zchladíme, aby se nám velmi dobře krájelo na tenké proužky. Nakrájené proužky masa umístíme do nekovové misky, nebo do plastového sáčku a zalijeme je naší oblíbenou marinádou. Uchováme na chladném místě a občas důkladně promneme.
Po vyjmutí masa z marinády postupujeme těmito kroky:
I. krok:
Nakrájené proužky masa případně s česnekem, cibulí, nebo zázvorem vložíme do v misce do mikrovlnné trouby zapnuté na plný stupeň (300 - 400 W) Za občasného zamíchání (2 - 3 krát) a ponecháme působit energii zdroje 3 - 4 minuty. Čas operativně upravujeme v průběhu tepelné úpravy, vždy podle potřeby pro daný druh masa a tloušťky porcí.
Pak slijeme šťávu a maso odložíme na teplé místo.
II. krok:
V jiné nekovové misce smícháme další ingredience na omáčku, jako zeleninu, koření, vývar z kostky, ochucovadla aj. Několik několik 2 - 3 minuty na ně působíme energií zdroje při maximálním výkonu, za častého promíchávání, jen do okamžiku, kdy je zelenina na skus ještě lahodně chrupavá.
III. krok:
Maso z prvního kroku vrátíme k zelenině a přidáme pro zahuštění omáčky máčený škrob, pak vývar (většinou z kostky), případně ovocné šťávy. Za míchání během 2 - 3 minut pokrm dovaříme. Celkový čas samotného vaření pokrmu v mikrovlnné troubě nám vyšel tak na 7 až 10 minut.
nahoru
Další rady:
Párky nakrájíme a propícháme vidličkou, špekáčky nakrojíme klasickým způsobem jako při opékání na roštu (2 - 3 minuty)
Při práci s trojdílným pařáčkem z umělé hmoty nalejeme do spodního dílu vodu a nad něj vložíme jeho střední perforovanou část, na kterou rozložíme marinované maso (např. závitky aj.). Uzavřeme průsvitným víkem z malou dírkou uprostřed, potřebnou k částečnému snížování tlaku v nádobě. Mikrovlnnou troubu zapneme na plný výkon (MAX) a působíme energií po dobu asi 6 minut (záleží na tloušťce porcí) na jedné straně. Pak porce obrátíme a pokračujeme přibližně stejnou dobu.
V druhé části úpravy tj. po prvních 6 minutách, kdy maso obracíme, můžeme kolem něj již nasypat např. na kostečky nakrájenou zeleninu. Nerozmrazenou zeleninu přikládáme o něco dříve, případně ihned na počátku úpravy.
Vše si sami vyzkoušíme a potřebné časy trvání úpravy na našem zařízení si upřesníme. Potřebný čas na přípravu pokrmu je zhruba 15 až 20 minut.
nahoru
ZPĚT do kapitoly
HOME