Staročeská vepřová pečeně na pivě se zázvorem
(Jitka Rákosníková, redaktorka časopisu "Apetit" v příloze "Léto" deníku DNES, srpen 2006, česká kuchyně)

Pomalé pečení masa - je v současné době znovu oblíbené a ve velkých restauracích módní novinkou. Není výjimkou, že se zde maso peče několik hodin až přes noc při teplotě 90°C, a to i v supermoderních troubách. Návštěvníci DDK se mohli s touto "starodávnou" technikou seznámit již dříve v receptu "Aromatická pečená vepřová kýta" vybraného z pořadu "Nigella Bites". Ve staročeské kuchyni stála velká kachlová kamna na dřevo nebo uhlí a pečení masa v troubě představovalo nejpolehlivější způsob jeho přípravy. Pečeně se dávala do trouby často večer a zůstala zde po celou noc, kdy kamna pomalu vychládala. Ráno se znovu rozdělal oheň a maso se mohlo dopéci. Proto bylo krásně měkké a šťavnaté. Ve starých kuchařkách se kromě pomalého pečení setkáváme s častým nakládáním do různých marinád obohacených všelikým kořením. V následujícím receptu na vepřovou pečínku je použito mletého zázvoru, který Staročeši milovali pro jeho tajuplnou exotickou vůni. Pivní marináda napomohla křehkosti vláken a také přispěla obohacení pokrmu o vůní piva, které se spojilo s ostatním kořením do libé vůně. My dnes nemusíme zůstat je u zázvoru. Můžeme zkusit např. kombinaci rozmarýn-česnek, tymián-pepř nebo použijeme i tehdy zvlášť exotické chilli papričky.
Suroviny:1,5 kg vykostěné vepřové pečeně nebo krkovičky, pevné a nejlépe jen jemně prorostlé tukem1 lžíce rostlinného oleje1 lžíce mletého zázvoru2 lžičky drceného nebo mletého kmínu250 ml světlého, jemnějšího piva na marinování a podlévání1 lžíce sádla6 menších a 3 velké cibule2 bobkové listysůl na dochucení
Příloha: knedlíky houskové, bramborové z vařených nebo syrových brambor a dušené zelí moravské nebo české.
Postup přípravy:Maso omyjeme, osušíme, poprášíme zázvorem a posypeme kmínem; koření teď pěkně do masa vetřeme a nakonec stejnoměrně posolíme.Okořeněné a osolené maso vložíme do přiměřené velké porcelánové nebo skleněné mísy a zalijeme marinádou.Marinádu připravíme z piva, které prošleháme s olejem a tím maso zalijeme.Misku s masem v marinádě přetáhneme kusem alobalu nebo fólií a necháme v chladu lednice nebo na chladnějším místě ve sklepě či chodbě marinovat. Během této doby marinování maso aspoň jednou obrátíme.Před pečením předehřejeme troubu na 160°C (horkovzdušnou na 140°C) a připravíme pekáč. Aby se maso zatáhlo a všechna šťáva zůstala uvnitř musíme je orestovat a vytvořit kůrčičku, prot do pekáče dáme sádlo, rozehřejeme a osušené vepřové maso na něm ze všech stran orestujeme.Maso s hnědavou kůrčičkou na pekáči obložíme nakrojenými nebo zcela nakrájenými cibulkami.Vše opatrně podlijeme části marinády (pozor prská to!), vložíme do trouby a pomalu pečeme 1 hodinu až 1 1/2 hodiny.Během pečení můžeme do šťávy vložit bobkový list a pokud šťáva během pečení poněkud vysmahne, dolíváme ji po částech zbylou marinádou.
Hronovská vepřová pečeně na zázvoru
(Ondřej Kinkor v příloze "Léto gastronomie" deníku DNES, červenec 2010, východočeská kuchyně)
Hronovská vepřová pečeně na zázvoru - je podle autora specialitou Východních Čech a jeho příprava je velmi podobná uvedenému předchozímu staročeskému receptu se zázvorem a pivem. Liší se pouze některým kořením a maso nemarinujeme a malé rozdíly nalezneme i v postupu přípravy. Chuť zázvoru, med a hřebíček dodávají vepřovému masu exotickou příchuť. Ve východních Čechách je pokrm podáván s typickou východočeskou (také obecně tradiční českou) přílohou - se zelím a bramborovým knedlíkem. Autor zjistil, že tento pokrm je možno si poručit např. v Litomyšli v Hotelu "Zlatá Hvězda".
Suroviny pro 4 porce:500 g vepřové kýty s kůží200 g cibule, nakrájené500 ml světlého piva50 g mletého zázvoru20 ks hřebíčku100 g medusůl podle chuti1 lžíce hladké mouky
Suroviny na knedlíky:500 g vařených brambor, prolisovaných200 g hrubé mouky150 g bramborového škrobu1 vejcesůl podle chuti
Suroviny na zelí:500 g hlavkového bílého nebo červeného zelí, nakrájeného nebo nastrouhanéhobrusinkový kompot dle chutisůl a cukr na ochucení1 středně velký brambor, nastrouhaný
Postup přípravy:Nařežeme kůži na vepřové kýtě do čtverečků a do masa vetřeme zázvor.Dále do kýty napícháme hřebíčky, osolíme a potřeme medem.Maso pak vložíme do pekáčku na pokrájenou cibuli a podlijeme pivem.Maso pečeme v troubě doměkka při asi teplotě 170-180° CKdyž maso z pekáčku vyjmeme tak vypuštěnou štávu redukujeme a pak zaprášíme moukou.Rozředíme ji opět pivem a vývarem podle potřeby.
Příprava bramborových knedlíků:Uvařené brambory propasírujeme, přidáme mouku, škrob, sůl a vejce.Vše zpracujeme na těsto, ze kterého vyválíme knedlíčky o průměru 3 cm, které uvaříme v osolené vodě, jako obvykle.
Příprava zelí:Omyté a pokrájené čerstvé zelí orestujeme na sádle a na nakrájené cibuli podusíme.Přidáme brusinky, zalijeme vývarem podle potřeby, dochutíme solí, cukrem, octem a zahustíme syrovým bramborem.
nahoru
ZPĚT do kapitolyHOME