Krupičník - míchaná vejce nastavená krupicí
( Juliana A. Fialová: "Česká kuchařka", str. 152, Nakladatelství Merkur Praha, 1975 a taky moje maminka po dobu 2. sv. války, česká kuchyně)
Válečný krupičník - nám vařila z úsporných důvodů moje maminka. Měl jsem ho velmi rád a rozdíl od následujícího receptu byl jen v tom, že ho připravila na předem osmahnuté cibulce do sklovita a nebo nám teprve až na talíři krupičník posypala cibulkou osmahnutou dozlatova. Jedli jsme to s chlebem a dodnes mně krupičník chutná a vyvolává hezké vzpomínky na mládí. No a dnes může být podáván obložený na talíři rajčaty, s mozzarelou, posypaný petrželkou nebo ještě lépe pažitkou . . ., no je to opravdová lahůdka!
Suroviny pro 2 osoby:
  • 4 vejce
  • 1 lžíce másla
  • 1 šálek mléka
  • 2 lžíce krupice
  • sůl a pepř

    Postup přípravy:
  • V kastrolku rozehřejeme máslo, přidáme mléko, sůl a krupici.
  • Za stálého míchání uvaříme hustší krupičnou kaši.
  • Pak přilijeme rozkvedlaná vejce a mícháme do zhoustnutí.
    Podáváme jako přílohu k leču nebo s chlebem, nebo studené jako pomazánku na chléb pokladený plátky rajčat.
    »Krupičník je vlastně staré tradiční a vydatné jídlo z Valašska zvané "varmuža". Vařilo se obzvláště při těžkých pracech. Příprava "varmuže se dosti různí, v podstatě jde o dva postupy: na pánvi upražíme slaninu, horký tuk zalijeme mlékem a osolíme, tekutinu se přivedeme do varu a zasypeme krupicí. Nadstavovala se i vaječina (míchaná vejce) s pokrájenou klobáskou a k tomu se přikusoval pagáček. J. Mička z Mladcové popisuje její přípravu takto: "Na kastrólu na rozpustěném špeku se osmažila cibule, zalila mlékem, do něhož se rozkvedlalo několik vajec. Do vařícího mléka se zasypala za stálého míchání krupice. Po zhoustnutí byla "škračka" čili "varmuža" hotová. Jedla se z kastróla s chlebem. Dle možnosti vajec a špeku to bylo jídlo vydatné, chutné a zvláště muži při sečení co snídaně oblíbené". Názvem varmuža se na různých místech Valašska a obecně ve staročeské kuchyni, označovalo i několik jiných jídel, např. ovocné omáčky a pod.«

    (Jaroslav Štika: "Lidová strava na Valašsku", Kneifl Praha a j., 1997)

    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]