Co víme o vajíčku?rozbité vejce
"Láska i vajíčka jsou nejlepší, když jsou čerstvá"
"Ruské přísloví
Vejce patří mezi deset nejzdravějších potravin! Čtete správně, vejce, která jsou tak zbytečně zatracována kvůli cholesterolu, se řadí mezi zdravé potraviny. Konzumací vajec můžeme zabránit srdečním a očním onemocněním. "Vejce mají špatnou reputaci, ale ve skutečnosti jsou jednou z nejkomplexnějších potravin vůbec," říká výživová specialistka z Georgie State University Christine Rosenbloom. "Obsahují jen málo nasycených tuků a spoustu důležitých živin. A žloutek patří mezi nejlepší zdroje "luteinu" - antioxidantu, který může chránit před makulární degenerací spojenou s věkem."

A jak je to tedy s tím obávaným obsahem cholesterolu? Žloutek skutečně obsahuje asi 213 miligramů cholesterolu, což jsou dvě třetiny doporučené denní dávky, ale nové výzkumy ukazují, že žloutek obsahuje také "fosfatidylcholin" (neboli lecitin,z řeckého slova "lékithos" = žloutek), který při výzkumech na laboratorních zvířatech snížil vstřebávání cholesterolu obsaženého ve vejcích do krevního oběhu.

Rozsáhlá studie na 38 000 mužích zveřejněná v "The Journal of the American Medical Association" informovala, že konzumace jednoho vejce denně při vzniku srdečních onemocnění nehraje žádnou nebezpečnou roli. Správně upravené vajíčko je velmi zdravé, jak pro zdravé, tak pro nemocné lidi. Je snadno stravitelné a velmi výživné.(i-Dnes a pořad televize "Spektrum" zaměřený na přetrvávající pověry). Cholesterol obsažený ve žloutku je navíc vyvážen i vysokým obsahem již zmíněného lecitinu ve vajíčku. Lecitin je látka, která čistí artérie, likviduje nánosy tuku v artériích. Dříve se doporučovalo, aby dospělí nejedli jíst víc než 4 vajíčka a děti 1-2 vajíčka týdně, což je dnes již vědecky překonaná pověra, pokud ovšem nemáme ve stravě nadměrný příjem jiných zdrojů cholesterolu a nasycených mastných kyselin z živočišných tuků. Musíme si proto stále více vážit a pečlivě opatrovat naše dárkyně zdravých vajíček - našich slepiček.
» Pověst vajíček byla v posledních letech lživě očerněna, tvrdí britští vědci z Univerzity v Surrey. Lidé je mohou konzumovat denně bez velkého strachu, že u nich zvyšují hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi a ohrožují zdraví. Podle vědců mohou téměř všichni lidé jíst tolik vajíček, kolik chtějí. Naopak výrazně omezit by měli nasycené živočišné tuky. Zprávu vítají nejen milovníci slepičích pohlavních buněk, ale také jejich velcí producenti. V posledních letech se totiž objevovaly spíš zprávy o tom, že konzumace vajec zdraví škodí. Britští experti tvrdí, že vajíčka obsahují řadu cenných vitaminů a na metabolismus cholesterolu u člověka negativní vliv nemají. Týdně se dosud doporučovala dospělému člověku maximálně tři vajíčka. Juliet Grayová a Bruce Griffin z Univerzity v Surrey dnes tvrdí, že je naprostým mýtem tvrzení, že nadměrná konzumace vajíček zvyšuje hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi. V naprosté většině případů prý k tomu nedochází (viz výše). Mnohem nebezpečnější jsou podle nich nasycené živočišné tuky z másla, sádla, vepřového masa, tučných mléčných výrobků, uzenin a smažených pokrmů. Studii otiskl odborný bulletin Nutrition vydávaný Britskou nadací pro výživu. Profesora Griffina pak citoval také britský list Daily Telegraph: "Naopak, lidé by mohli být podporováni v konzumaci vajec jako součásti zdravého jídelníčku, jedná se o přírodní nutričně nejbohatší potravinu."«
(Zdroj: Novinky 12. 2. 2009 - LONDÝN)
Vajíčko obsahuje:
  • bílek - složený z vody a bílkovin, z nichž jedna se jmenuje ovoalbumina. Tato bílkovina, pokud se vajíčko dá dětem menším než jeden rok, vyvolává alergie a alergické reakce jako svědění, kopřivku, ekzémy, průjem, zvracení. Vajíčko se proto nikdy nesmí dávat dětem mladším než 1 rok.
  • žloutek - složený z tuků a bílkovin 16,6%, tuky 32,6%, cholesterol 250 mg/100 g a 65% velmi cenných essenciálních nenasycených mastných kyselin (jako např. důležitou kyselinu linolenovou - CLA). Bílkoviny obsažené ve žloutku mají vysokou biologickou hodnotu.
  • minerální látky - hlavně vápník, železo, fosfor, kobalt a měď.
  • vitamíny - vitamín A, B, PP a biotin.

    Vajíčko je snadněji stravitelné, pokud je úplně čerstvé, tj. ne starší než týden a uložené v ledničce při teplotě 4°C.

    Vajíčko je nejstravitelnější, když je uvařené naměkko, tj "alla coque", tj. vařené 3 min. Tak je organismus stráví za 90 min. Syrové vajíčko strávíme za 2 hodiny, míchanou vaječinu za 2,5 hodiny, vajíčka smažená, jako volské oko, během 3 až 4 hodin.

    Vajíčko má mít jen lehce sražený bílek a co nejvíc tekutý žloutek. Tak je nejsnáze stravitelné.

    Vejce se dnes nejčastěji prodávají v papírových krabičkách. Jestliže je některé naprasklé a přilepené, pak nejde bez rozbití prakticky vyjmout. Pomůže, když obal zvenčí navlhčíme. Skořápka se odlepí a vejce nepoškodíme.

    Česká republika patří mezi přední producenty i konzumenty vajec. Její roční produkce činí okolo 3 miliard vajec, což je zhruba 280-300 kusů na osobu. Spotřeba vajec ve vyspělých zemích v posledních letech výrazně klesá vzhledem ke změně stravovacích zvyklostí a hlavně díky falešné nevědecké kampani, která vede k omezení konzumace cholesterolu (viz výše). Cholesterol je však nezbytným esenciálním nutrientem pro vývoj kuřecího embrya i pro normální funkci lidského organismu. Je součástí buněčných membrán, dále je základním stavebním kamenem řady důležitých sloučenin, jako jsou žlučové kyseliny, vitamin D a některé steroidní hormony. Jeho nedostatek snižuje hladinu "serotoninu" v mozku a vyvolává agresivitu a deprese. Hladina cholesterolu v organismu silně závisí na individuálním metabolizmu jedince. Stravou ji lze ovlivnit poměrně málo, maximálně tak ze 30 %.

    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]