Ruské bliny
(Dvě dámy při těle", seriál BBC2 na TV Spektrum, 2001, ruská kuchyně)
Vždy týden před půstem pořádali ruští potomci Romanovců fantastické večírky. Na hromadách leželi bliny s kaviárem, s jikrami a spoustou dalších dobrot. Jejich příprava je velmi jednoduchá, tak si je také uděláme.
Carské bliny - Restauracja PUSZKIN, WarszawaSuroviny
  • 1 šálek mléka
  • 1 balíček droždí
  • 3 žloutky
  • 1 šálek smetany
  • 1 šálek pšeničné mouky
  • 1 šálek pohankové mouky
  • sůl
  • olej na smažení
    Na potření:
  • kaviár a kyselá smetana nebo marmeláda


  • Postup přípravy:
    V hrnku ohřejeme mléko asi na teplotu lidského těla a rozdrobíme do něho balíček čerstvého droždí. Pokud použijeme sušené droždí musíme ho nechat v mléce asi 10 minut stát. Pak to zamícháme a přidáme tři vaječné žloutky, trochu soli a znovu promícháme. Přidáme šálek smetany, můžeme také použít máslo, nebo jogurt, ale Rusové by tam dali smetanu. Všechno pěkně promícháme. Připravíme trochu pšeničné mouky (hrnek) a dáme ji do mísy a k ní přidáme trochu pohankové mouky, asi zase šálek. Pohanka není žádné obilí, je to druh příbuzný s rebarborou. Smícháme vše a postupně přilíváme mléko s kvasnicemi, pořádně rozmícháme, aby v těstě nebyly žádné hrudky. Chce to trochu síly. Tak a těsto teď necháme odpočívat přes noc, nebo aspoň pár hodin. Mělo by být hladké a plné bublinek, které vznikají kynutím. Teď vmícháme sníh z bílků a musíme ho pořádně vmíchat, což je moc důležité, aby nám nikde nezůstaly kousíčky bílků. Teď už nám to pěkně bublá. Dokud těsto nebublá nepoužíváme ho, protože to znamená to, že nám droždí nevzešlo, což by mohlo přinést problém. V tom případě bychom ještě nechali těsto dokynout na teplém místě přikryté utěrkou.
    Na pánev nalijeme trochu oleje, ale opravdu jen maličko. Vezmeme malou naběračku a těsto rozlijeme doprostřed pánve a čekáme dokud nezačne bublat. Mohou být trochu tlustší než děláme například lívance. Pak placičku obrátíme a necháme ještě na pánvičce dopéci na druhé straně. Podáváme z kysanou smetanou, trochou kaviáru nebo jen s marmeládou, pokud nejsme tak bohatí jak Rusové.
    » Už jste někdy ochutnali ruské bliny" Nevadí napsal jsem vám recept. Je jednoduchý, i když není právě laciný. Ale koneckonců ten kaviár můžete vynechat. Bliny jsou vlastně naše známé lívance. V Rusku je však pečou z ječné mouky, neslané a veliké jako talíř. Po upečení klademe bliny na sebe, aby zůstaly dlouho vlahé. To je vše. Když jich máme už dost napečeno, dáme se do jídla. Teď příjde však to nejdůležitější. Když položíme blin na talíř, dáme na něj trochu kaviáru, plátek uzeného lososa, kousek matjesa v oleji, sardelové očko, vypeckovanou olivu, kousek kapie nebo jinou ingredienci v této tónině. Pak vše zabalíme do blinu, polijeme horkým rozpuštěným máslem a hustou smetanou. Když pak ochutnáte, rozplesají se vám všechny chuťové buňky, kolik jich v ústech vůbec máte. Necháte je plesat, pokud těch blinů nesníte aspoň pět. Poprvé jsem jich snědl asi sedm, ale to je moc. Bliny volají přímo po vodce. nebraňte se tomu. byli byste sami proti sobě. Chvílemi se vám zdá, že byly vymyšleny, aby se k nim mohla vodka vydatně pít. Každý blin si žádá, a to dost naléhavě a přísně, aby byl ihne spláchnut stupečkou vodky. Ale spíš větší číškou. Ať vám tedy chutná.«

    (Jaroslav Seifert, 1901-1986, český básník: "Všecky krásy světa", Prha 1982)

    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]