Příprava bylinkových a kořenných olejů a octů
("Prima vařečka", TV Prima, září, 2000)

Suroviny:
  • olej - nejlépe olivový
  • ocet - výhradně kvasný vinný ocet
  • bylinky: rozmarýn, šalvěj, bazalka, koriandr, kerblík, pažitka, česnek,
  • koření: kari, kurkuma aj.


  • Postup přípravy:
    Bylinkové oleje a octy užíváme k dochucení hotových jídel, nikoliv při jejich vaření. Jedná se o úpravu chuti salátů, těstovin, ryb. Při aromatizaci olej nezahříváme (pozor na vysokou teplotu!), ale jen mírně ohřejeme.
    Při přípravě bylinkových octů je zahřívat můžeme, jde jen o přípravu vodného roztoku u kterého teplota nepřesáhne 100 °C. Většinou bylinku vložíme do bylinkového octa při normální teplotě, necháme zakryté uležet 10 - 14 dní a pak přecedíme. Takto připravíme octy: estragonový, meduňkový, šafránový, s bobkovým listem, směsný bylinkový, fialkový, jablečný, citrónový, višňový aj.
    Pokud použijeme ovoce, tak ho před naložením do octa musíme rozmačkat nebo překrájet.

    Několik konkrétních příkladů:
    Bylinkový olej - připravíme ze směsi zelených bylinek (šalvěj, bazalka, koriandr, kerblík, pažitka). Bylinky krátce spaříme ve vařící vodě a ihned přendáme do ledové vody (voda s kousky ledu), aby se zachovala jejich zelená barva. Osušíme a přidáme olej, rozmixujeme a pasírujeme. Pak necháme 1 - 2 dny odležet. Po těchto dnech slijeme olej, dekantujeme sedliny a olej uchováme v uzavřené lahvičce.
    Kari olej - připravíme z orestované cibulky do které nastrouháme jablko. Přidáme rozmačkaný česnek, kari a kurkumu (žlutá barva). K této směsi přilijeme olej. Tak si počínáme i při použití jiných bylinek a koření.

    Odkazy:
  • Škola vaření - Rozdělení octů a olejů - jsou uvedeny octy vinné, ovocné, medové, aceto balsamico.
  • Zákaznický magazín - bylinkové octy - uvedeny návody na estragonový, bazalkový, bylinkový, šafránový, koprový, saturejkový, rybízový a citrónový ocet.
    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]