Pěstování saturejky zahradní (Satureia hortensis L.)

Satureia hortensisSaturejku jako koření miluji. Setkal jsem se s ní již dávno v minulosti. Vždy koncem prázdnin, naše milá sousedka slečna Dušková mně na zahrádce v Kyjově zavolala a přes plot podála náruče voňavé saturejky. Rostla u ní na dvorku i na zahrádce jen tak ve všech koutech. A tak i když jsem nezasel, tak jsem sklízel. Pak jsem si užíval přes zimu všech těch voňavých a zdravých jídel s touto bylinou.
Ty bezstarostné časy však již pominuly; není již štědré sousedky a s ní také zmizela hojnost saturejky v mých zásobách. Teď se pokouším usilovně obnovit ty voňavé časy. Saturejku seji, kde můžu, ale takové hojnosti jsem se již nikdy nedočkal, přesto vždycky mám zásobu 2 - 4 kytiček na balkoně. Jak tedy na to?.
Saturejka je starobylé, už od pradávna používané koření, lidově zvané "saturie","satorka","saturej" "číbr" či "šubra". Pochází z východního Středomoří a od Černého moře. Jméno této byliny je odvozeno z latinského slova "satureia" (satyrova bylina). Tento název vznikl podle toho, že mythologický satyr, napůl kozel a napůl člověk, byl proslulý svou chlípností a o saturejce se tvrdilo, že má afrodiziakální účinky. Dá se snadno pěstovat na zahrádce a zkusil jsem to s úspěchem i doma v paneláku v truhlíčku na balkóně. Chceme-li ji mít však na záhonu, sejeme semínka přímo do řádků 20 - 30 cm od sebe na slunném a teplém místě. Vzchází za dva týdny.
Nemá ani zvláštní nároky na půdu; nejlépe se jí však daří na humózních spíše lehčích půdách.
V červenci a září tj. v době květu odřežeme nebo odstřihneme nať saturejky a sušíme. Pokud nať odstřihneme na počátku květu v červenci, dosáhneme ještě jedné sklizně. A tak budeme moci saturejku častěji ctít v kuchyni a můžeme jí provoněná jídla zapíjet dobrým prosluněným kyjovským vínem.
Listy se přidávají k fazolím, tučnému masu. Podporuje chuť k jídlu, působí hlavně proti nadýmání a tak by neměla chybět v žádných luštěninách. Vaří se společně s pokrmem. Výtečným pokrmem je kuře pečené se saturejkou", kdy se kuře se pořádně posype vně i uvnitř lístky bylinky a upeče dozlatova. je to báječné! Další informace o saturejce najdeme v "Lexikonu DDK" pod heslem saturejka a na stránkách internetu.
nahoru
Na obsah kapitoly
HOME
[CNW:Counter]