Pěstování majoránky - Majorana hortensis

Majorana hortensis U našich babiček měla majoránka, v jejich kořenné zahrádce, vždy význačné místo. Roste dobře na teplém místě chráněném před severními větry. Vyhovuje ji dobře hnojená úrodná půda. Zaléváme přiměřeně a hnojíme organickými hnojivy.
Pěstujeme ji ze semen, která sejeme koncem dubna do truhlíku v pařeništi. Když rostlinky povyrostou, přesadíme je ven do trojsponu s mezerami 15 cm. Sázíme je asi po 4 rostlinkách do jednoho trsu. Dodržujeme mezery, protože se rostlinky rozrostou do šířky. Záhon musíme pečlivě plít a okopávat.
Majoránku můžeme pěstovat také v truhlíku za oknem a na zimu ji přenést do bytu. V květináči vydrží až do jara. Aby se v bytě dobře vyvíjela, musí být na velmi světlém místě. Na pěstování je nenáročná. Pro potřebu běžné rodiny, která často vaří, postačí jedno balení semen.
Majoránka je jednoletka. Celou nať rostlinky s nerozvinutými poupaty sbíráme asi třikrát za sezónu, přibližně od července do srpna. Stonky odřezáváme asi 5 cm nad zemí. Mnohem většího výnosu z jednoho záhonku se dosáhneme, jestliže budeme zvlášť ustřihávat každý jednotlivý stonek s poupaty nad dřevnatou částí. Krátké stonky mají šanci dorůst. Zbytek stonku se rozvětví, rostlina se rozkošatí a rozroste.
Další informace o majoránce najdeme v Lexikonu DDK pod heslem majoránka a na četných internetových stránkách.
nahoru
Na obsah kapitoly
HOME
[CNW:Counter]