Česká svíčková aneb hovězí pečeně na zelenině se smetanou
(Juliana A. Fialová: "Česká kuchařka", str. 59, Merkur Praha, 1957, česká kuchyně)
Suroviny:3/4 kg masa ze svíčkové, roštěnce nebo kýty z jatečného býka1 1/2 šálku hrubě nastrouhané kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)1 větší cibule1 lžíce másla80 g slaniny8 zrnek pepře3-4 zrnka nového koření1 bobkový listsůl1 lžíce hladké mouky1/4 až 1/2 l kyselé smetanyhovězí vývar nebo marináda na podlévání při pečení
Příloha: houskový knedlík a brusinkový nebo jařabinkový kompot
Postup přípravy:
Nejprve připravíme klasickou "hovězí pečeni na zelenině" podle následujícího základního předpisu:Maso odblaníme, osolíme a protneme proužky slaniny. Zbylou slaninu drobně pokrájíme, vyškvaříme v kastrole, přidáme máslo, pokrájenou zeleninu a cibuli. Jakmile zelenina osmahne, opečeme na ni celý povrch masa, aby se zatáhl a při následujícím dušení a pečení zůstalo maso stále uvnitř šťavnaté. Osmahnuté maso podlijeme vývarem a v troubě je nejdříve podusíme pod poklicí a později ji sejmeme a dopečeme maso do zlatohněda. Měkké maso vyjmeme a šťávu zahustíme moukou a necháme vysmahnout, podlijeme, povaříme a přecedíme nebo propasírujeme či rozmixujeme - můžeme ji již podávat jako: Hovězí pečeni na zelenině". Pokud do přecezené nebo propasírované omáčky místo pouhého zaprášení šťávy moukou přilijeme smetanu smíchanou se lžící hrubé mouky a krátce povaříme, získáme věhlasný pokrm české kuchyně:"Hovězí pečeni na zelenině se smetanou - všeobecně známý jako "Svíčková". Podle obliby můžeme před povařením přidat strouhanou citrónovou kůru a po odstavení z ohně dochutit citrónovou šťávou a případně ji ještě vyladit trochou cukru. Maso můžeme vložit do omáčky nebo je podávat zvlášť na míse a omáčku také zvlášť v omáčníku.
Poznámky DDK
Sražení omáčky - po přídavku kyselé smetany a během následujícího tepelného zpracování předejdeme, když její přípravu provedeme zvlášť v jiném hrnku nebo kastrůlku, kde máme možnost ji kvedlat. Zde nejdříve rozkvedláme smetanu s moukou a pak přilijeme necezenou šťávu z pečeně. Přistavíme zpět na oheň a za stálého kvedlání krátce povaříme. Nesmíme omáčku však připálit, to se nestane, když se budeme řídit radou Magdaleny D. Rettigové: "Nejlépe když se při vaření smetany na to hledí, aby se jen při mírném ohníčku vařila, často obracela, tak se připálení nejlépe zamezí".
Bílý jogurt - můžeme také zkusit přidat místo smetany do již hotové prolisované šťávy.
Maso staršího kusu - nebo když nemáme pravou svíčkovou, raději před vlastní přípravou naložíme na 1-2 dny do svařené, ale vychládnuté marinády ze zředěného octa, cibule, a výše uvedeného koření, případně i s přídavkem kořennové zeleniny. Můžeme použít obdobného složení marinády jako je uvedeno u mořidla na zvěřinu. Marinádu však musíme spotřebovat k podlévání pečeně, protože se do ní vylouží cenné látky z masa. Potom omáčku již nemusíme ani příliš kyselit.
Klasická svíčková podle Dalibora Navrátila
( Dalibor Navrátil, šéfkuchař restaurace Villa Voyta, z časopisu "Apetit", listopad 2004)
Suroviny pro 4 osoby :700 g dobře odleželá hovězí pečeně, nejlépe z jatečného býka200 g slaniny, nakrájené na klínkykořenná zelenina: 3 větší mrkve, 1 malý celer, 1 velká petržel2 - 3 cibule200 g nakládaných brusinek2 lžíce plnotučné hořčice200 ml octa3 citróny oloupané a zabavené bílé vrstvy a nakrájené + 1 citrón na plátky, na ozdobukoření: 1 lžička sušeného tymiánu, 4 - 5 bobkových listů, 8 kuliček nového koření200 ml rostlinného oleje120 g másla, rozdělených na třetiny2 lžíce cukru krupice2 lžíce soli a mletého bílého pepře200 g zakysané smetany (není nutné)
Na zátřepku:250 ml smetany ke šlehání, 2 lžíce mléka, 2 lžíce hladké mouky
Postup přípravy:Mrkev, cibuli, celer, petržel nastrouháme na hrubém struhadle. V kastrolu rozehřejeme třetinu másla a osmahneme v něm zeleninu. Zelenina se nemá dusit - proto ji strouháme nahrubo. Po třech až čtyřech minutách přihodíme bobkový list, tymián a nové koření. Smažíme ještě tři minuty a směs zasypeme cukrem. Promícháme a cukr necháme zkaramelizovat - to je jeden z klíčových okamžiků, který rozhoduje o chuti celé svíčkové. Přidáme nakrájené citróny, dvě lžíce brusinek a hořčici. Všechno znova osmahneme, přilijeme ocet a necháme ho vyvařit. Doplníme dvěma lžícemi vody a promícháme a v tuhle chvíli vzniká základ pověsně známé "navinulé" omáčky.
Maso na několika místech nařízneme a do otvorů zatlačíme slaninu tak, aby pokud možno nevyčnívala. Máme-li špikovací jehlu, můžeme proužky slaniny protáhnout po celé délce masa. Troubu předehřejeme na 220°C, horkovzdušnou na 200°C. Maso ze všech stran rovnoměrně osolíme a opepříme a rovnoměrně opečeme na pánvi na zbylém oleji a druhé třetině másla. Vložíme ho do pekáče, přidáme zeleninový základ, zasuneme do předehřáté trouby a pomalu (75-90 minut) pečeme (nedusíme!). Po upečení slijeme omáčku a maso uchováme v teple. Z omáčky vybereme celá koření a rozmixujeme ji.Připravíme zátřepku (záklechtku), kterou omáčku zahustíme, zjemníme a dochutíme: mléko, smetanu a mouku prošleháme a necháme 20 minut odpočívat. V kastrolu nebo velké pánvi přivedeme omáčku k varu a přilijeme do ní zátřepku. Odstavíme z ohně a vmícháme poslední kousek másla; omáčka bude už úplně sametová a získá barvu káva s mlékem. Omáčku přelijeme zpátky do pekáče k masu.Svíčkové prospěje ji nechat rozležet i do druhého dne. Maso podáváme nakrájené na plátky, přelité omáčkou, s brusinkami, citrónem, případně zakysanou smetanou a pochopitelně s oblíbeným houskovým knedlíkem.
nahoru
ZPĚT do kapitolyHOME