Shabu-shabu (Shyabu-Shyabu)
(Alena Nouzová aj.: Variace na kuchyně Orientu", str. 178 Avicenum Praha,1983, japonská kuchyně)Pro japonskou kuchyni je typická krátká doba mezi přípravou a konzumací připraveného pokrmu. V restauracích typu "tempura-ya" sedí hosté nejčastěji u kruhového baru a kuchař jim předkládá kouřící horká a chutná sousta, které před nimi připravuje. Stejně se tak i v japonské domácnosti připravují některá oblíbená jídla. V místnosti na nízkém stolečku je postaven plynový vařič a hosté sedí na poduškách kolem a sami si připravují jednotlivé lahůdky. Hostitel(ka) jenom dohlíží na doplňování surovin. Japonský pokrm shabu-shabu, podobně jako "sukiyaki" jsou velmi populární jídla tzv. "z jednoho hrnce" tohoto typu. V obou případech jsou hlavní surovinou tenké plátky hovězího masa. V případě shabushabu jsou plátky masa a ostatní suroviny vkládány hosty do vařícího vývaru a pojídány i se zeleninou, houbami aj. ingrediencemi připravenými stejným způsobem. Sousta jsou pak ochucována různými omáčkami. Název asi vychází z bublavých zvuků, které se ozývají, když se hovězí plátky honí ve vroucím vývaru. Pokud stejnou technikou tj. vařením ve vařícím vývaru" připravujeme tenké plátky z vepřového masa, jedná se o pokrm nazývaný "butanabe" (buta = vepřík, nabe = varná miska, hrnec).
Suroviny:
1 kg svíčkové nebo zadního hovězího zadního masa, na velmi tenké plátky12 kloboučků velkých hub (nejlépe hřibů nebo kozáků, případně žampionů), na polovinu12 jarních nebo malých cibulek, na malé kousky1/4 hlávky čínského zelí nebo zelí, na malé kousky250 g bambusových nebo fazolových výhonků30 g grilovaného nebo uzeného tofu (tzv. yaki-dofu), na 3 cm silné kousky30 g wasabi (křen), rozemletý2 litry kuřecího vývaru
Na omáčku:90 g sezamových semen200 ml kuřecího vývaru150 ml sójové omáčky1 lžička sezamového oleje1/2 lžičky cayenského pepře1 lžíce citrónové šťávy
Příloha: bílá rýže
Postup přípravy:
Příprava omáčky:Sezamová semena za stálého míchání a třesení opražíme v malé těžké pánvi, abychom semínka nespálili. Když seminka už nadskakují, vyjmeme je a rozdrtíme nebo rozemeleme. Pak je vmícháme s ostatními složkami do horkého vývaru. Omáčku tak máme hotovou a vydrží v lednici 3 až 4 dny, než přijdou hosté.
Příprava ingrediencí:Hovězí maso, nakrájenou zeleninu a houby naklademe ozdobně na velké podnosy. Vývar ohřejeme, dochutíme a vlijeme do velké nádoby, kterou postavíme doprostřed stolu na plynový vařič nebo elektrický vařič. Vývar necháme jen velmi probublávat - mírně vařit.
Příprava vlastního pokrmu:Každý host dostane tyčinky nebo vidličku na fondue, nádobku a misku s omáčkou. Do zvláštních misek dáme na stůl rozemletý křen rozředěný trochou vody, sójovou omáčku, citrónovou šťávu a do větší mísy nachystáme bílou uvařenou rýži. Hosté si plátek masa nebo kousek zeleniny namáčejí ve vývaru a zde několik vteřin povaří (jen krátce, aby maso neztvrdlo) a pak je namočí v omáčce. Chuť omáčky si upravují podle přání. Vývar zbylý nakonec v hrnci rozlejeme do misek a vypijeme jako vydatnou polévku.
Odkazy:How to eat Shabu ShabuDo you know Shabu Shabu?Anglicko-japonský gastronomický slovník s názvy typů restauračních podniků, nápojů, ingrediencí, zeleniny, ovoce, pokrmů, nádobí,chutí a často používané fráze).
Poznámky DDK:
Suroviny do shabushabu - mohou být i pestřejší. Můžeme přidat bambusové výhonky z plechovky, čerstvé sójové klíčky, nakrájenou ředkev daikon, ředkvičky, barevné papriky, pórek, cibulky aj.
Hovězí maso - by mělo být velmi kvalitní ze zadní části dobytčete (I.jakost) jako na "sukiyaki". Vzhledem k nedostupnosti, ale i drahotě těchto druhů mas, jsem provedl pokus s lacinějším hovězím určeným na polévku (přední část - III.jakost). Z libové části jsem nařezal papírově tenké plátky, malinko naklepal a ponořil asi na 2-3 vteřiny do vařící polévky a maso bylo šťavnaté, měkké a s příslušnou omáčkou i velmi chutné.
Butanabe - vařené vepřové plátky podáváme s omáčkou z sladkého rýžového vína mirin, sójové omáčky, citrónové šťávy a glutamátu sodného nebo jiného ochucovadla (vegeta aj.)
Mirin - lehké sladké víno používané výhradně na vaření, můžeme je nahradit oslazeným rýžovým vínem saké nebo sherry.
Saké - je silnější rýžové víno , které se pije teplé nebo studené a používá se i při vaření.
Sójová omáčka - je v Japonsku hlavní přísada všech jídel a všude ji najdeme na stole. Na každém stole leží elegantní křehké porcelánové konvičky se sójovou omáčkou. Japonská sójová omáčka je také údajně nejlepší na světě, protože se vyrábí přírodní fermentací.
Daikon - je v Japonsku velmi oblíbená ředkev také zvaná japonská ředkev, můžeme použít u nás prodávanou velkou bílou ředkev, která je k dostání téměř v každém zelinářství nebo použít ředkvičky.
nahoru
ZPĚT do kapitoly
HOME