Domácí chléb ze Žižkova
(Anna Šauerová: "Upečte si sami, "Mladý svět", Praha a internetové stránky časopisu "Elle", 2003, česká kuchyně)
»"Chléb se na Valašsku uctíval jako nějaká svátost. Když matka uktrojila dítěti kus chleba a tento mu upadl z ruky na zem, muselo ho dítě ihned zvednout a políbit. Chléb se uskladňoval do komory, od níž klíč měla máma. Kdepak děti a chasu pustit do čerstvého chleba! Nestačilo by. Starý suchý byl volně na stole, ale my měli hlad na ten čerstvý. Když nebylo čas na pečení, chléb se vypůjčil u souseda nebo koupil u pekaře ve Zlíně. Za jedenkrát byl pryč.(J. Mička, Mladcová). Chléb se nesměl pohazovat ani obracet vrchní stranou dolů a tak pokládat. Stěřinky (vydrolený chléb, drobky) se nikdy nesměly smést ze stolu na zem, nýbrž se daly drůbeži, anebo se hodily do ohně.(V. Žák, Valašská Polanka)"«

(J. Štika:"Lidová strava na Valašsku", Kneifl, 1997)
Suroviny:
  • 1 kg hladké mouky nebo směs 800 g hladké a 200 g žitné mouky
  • 50 g droždí
  • kostka cukru
  • 3 lžičky soli
  • 1-3 lžíce kmínu
  • 500-600 ml vody
  • 3 lžíce octa (navíc podle receptu z Elle)

    Postup přípravy:
  • Z malého množství vody, cukru a droždí získáme během deseti minut kvásek.
  • Kvásek zamícháme do mouky s vodou a těsto necháme 45 minut vykynout.
  • Z těsta uděláme tvar, který se nám líbí a položíme na hladkou moukou posypaný plech.
  • Podle "Elle" necháme kynout 20 minut, pak srazíme (tj. promícháme) a necháme kynout dalších 45 minut.
  • Těsto vytvarujeme do bochánku, položíme na plech a necháme na něm ještě 15 minut nakynout
  • Vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme.
  • Prvních 10 - 15 deset minut - pečeme ostřeji, tj. hořák dáme asi na dvě třetiny a pak 45 minut pečeme již mírně - stačí jen asi třetina výkonu trouby.
  • V průběhu pečení je třeba chléb potřít máslem a dvakrát vodou.
  • Nahradíme-li část hladké mouky žitnou moukou, bude kůrka chrupavější.
    »První co si babička v hospodářství zcela na starost vzala, bylo pečení chleba. Nemohla snést, že služka s božím darem tak beze vší úcty zachází, aniž do díže ani z díže, do pece ani z pece že jej nepřežehnává, jakoby cihly v ruce měla. Babička, než kvas zadělávala, kopistem díž požehnala a to žehnání opakovalo se, kdykoli těsto do ruky se vzalo, až byl chléb na stole. Nesměl jí také žádný otevřhuba přijít do rány, aby jí "boží dar neuhranul!", i Vilímek, když vešel do kuchyně při pečení chleba, nezapomněl, že má říci "Pánbůh požehnej!" Když babička pekla chléb, měly vnoučata posvícení. Po každé dostaly podplamenici a po malém bochánku, švestkami neb jablkami plněném, což se jim dříve nestávalo. Musely ale zvykat dávat pozor na drobty. "Drobty patří ohníčku," říkala babička, když smítala se stolu drobečky a do ohně je házela. Když ale některý z dětí udrobil chleba na zem a babička to zhlédla, hned mu kázala drobečky sebrat a říkala: "Po drobečkách se šlapat nesmí, to prý duše v očistci plačou." Také se mrzela vidouc, že chléb se při krájení nerovná: "Kdo se nesrovnává s chlebem, nesrovnává se s lidmi," říkala. Jednou prosil Jeník, aby mu babička zakrojila po straně do kůrky, že on to rád jí; babička to neudělala řkouc: "Neslyšel jsi, když se zakrojuje chleba, že se ukrajujou Pánubohu paty? Nechť je jak je, ty se neuč vymýšlet v jídle," a pan Jeníček musel si nechat laskominy zajít. Kde jaký kousek chleba ležet zůstal, i kůrky, co děti nedojedly, strčila babička do kapsáře; trefilo-li se jít okolo vody, hodila rybám, rozdrobila mravencům, když šla s dětmi, nebo ptákům v lese, zkrátka ona nezmařila jediného sousta a vždy napomínala: "Važte si božího daru, bez něho je zle, a kdo si ho neváží, toho Bůh težce tresce." Jestli dítě chléb z ruky upustilo, muselo jej pak políbit, jako za odprošení; tak i kdyby kde zrnko hrachu bylo leželo, zvedla je babička a vyznamenaný na něm kalíšek s úctou políbila. Tomu všemu babička i děti učila. Jestli leželo na cestě husí peřičko, babička hned na ně ukázala řkouc: "Shýbni se Barunko!" Barunka byla mnohdy líná a říkala: "Ale babičko, copak je jedno pírko?" Z toho ji babička hned kárala: "Musíš si myslit, holka, sejde se jedno k druhému, bude jich více; a to si pamatuj přísloví: "Dobrá hospodyňka má pro pírko přes plot skočit."«
    (Božena Němcová: "Babička", Orbis Praha 1951)
    ZPĚT do kapitoly
    HOME