Valašská lepiduša
(Jaroslav Štika: "Lidová strava na Valašsku", sbírka receptů str. 148, Vydavatelství Kneifl Praha, 1997)
Brambory na Valašsku - zdomácněly nejdříve na panských statcích (konec 18. století). Nejdříve poskytovaly jen malou úrodu, ale od poloviny 19. století se staly nejdůležitější složkou potravy. Na neúrodu, která znamenala vždy bídu a hlad, vzpomínali staří pamětníci: "Do flinty jich mohl nabiť místo brokůch". Při malé úrodě se sklep zamkl a otevřel se až o Vánocích. Brambory vařili ve slupce tzv."zemčaky v munduře" a jídali se nemaštěné jen se solí. Se solí a kmínem vařené oloupané brambory se jedli omaštěné s máslem nebo s povidly, někde se slaninou, kyselou smetanou nebo kyselou omáčkou s petrželkou. Brambory se později začaly přimíchávat do moučných, prosných a pohankových kaší a postupem času zde začaly převažovat, až obilniny zcela nahradily. K starším typům tohoto druhu patří, dříve jen prosná kaše zvaná "netyja", která postupně doznala popsanou proměnu. Stále méně vysévané proso vytlačily zcela brambory - viz. také recepty DDK : slovácká "metyja" s povidly a české "škubánky" např. s brusinkami.
Suroviny:
  • 1 kg brambor
  • 250-300 g hrubé mouky
  • povidla
  • cukr
  • máslo
  • mák
  • sůl

    Postup přípravy:
    Očištěné brambory uvaříme v osolené vodě, necedíme, ihned přidáme hrubou mouku a dobře promícháme. Část umíchaných brambor rozetřeme na talíře, pomažeme oslazenými povidly, pokropíme rozpuštěným máslem. Rozetřeme druhou vrstvu brambor, povrch posypeme mákem, cukrem a dobře omastíme máslem.
    »"Rozumíte já vám povím, co je na světě dobré jídlo! vykládal Rusavjan v Holešově v hospodě. "Navaříť zemňáků, podrobiť a nechat na misi; potem rozmísiť vařených trnek (povidel) z vodú na trnečnicu a zemňáky polét a jesť. Rozumíte, to je posila! Teho sa člověk nasúká a je jak buk."«

    (František Táborský: vyprávění lidí z Rusavy ve dvacátých letech 20. století)
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]